Mieszkanie z widokiem na Pragę. Drewniany sufit gra tu główną rolę

Mieszkanie ma 88 m kw. i znajduje się w nowym kompleksie mieszkalnym Smíchov Neugraf w Pradze w Czechach. Przestrzeń zaprojektowała architektka Iva Hájková, która prowadzi swoje autorskie biuro projektowe. Właściciele chcieli, aby ich przestrzeń do życia nawiązywała do natury, dlatego zdecydowali się na drewniany sufit.

Budynek znajduje się na poprzemysłowym terenie, a jego projekt przygotowany został z inspiracji industrialną zabudową, a bezpośrednio – zabytkowym budynkiem starej drukarni, która znajduje się w sąsiedztwie. Industrialne motywy dostrzec można w wyeksponowaniu betonu, wykorzystaniu ciemnych okien, prostej i szarej fasadzie oraz metalowych elementach, które zdobią cały budynek. Budynek jest surowy i wizualnie czysty.

Dzielnica Smíchov z nowoczesnymi biurowcami, tętniąca otaczającą infrastrukturą i szybkim życiem, nie sprzyja atmosferze przytulności – opisuje autorka projektu mieszkania.

Zaprojektowana przez nią przestrzeń miała przełamać ten chłód. Zadaniem zespołu z pracowni Iva Hajkova Studio było stworzenie przyjemnej i spokojnej przestrzeni z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Wnętrze miało być ciepłe i tworzyć przyjazną domową atmosferę. Atrakcyjne duże okna zapewniają widok na dachy i fasady starych kamienic, drzewa i niebo. Taki krajobraz sprzyja relaksowi i wyciszeniu.


Dla inwestorów kochających piesze wycieczki wśród natury, a jednocześnie mieszkających w dużym mieście, to mieszkanie jest jak domek w mieście. Takiemu poczuciu sprzyja wszechobecne drewno, które zdobi podłogę i sufit. Pozostałe elementy utrzymane są w minimalistycznej kolorystyce: bieli, czerni i odcieniach szarości.

Drewno nadaje wnętrzu ciepłą przytulność. Architekci wykorzystali też inne naturalne materiały. Kamienna płyta w kuchni ma odpryski na krawędziach, ceramiczne lampy wykonane zostały ręcznie specjalnie dla tego wnętrza. Ich niedoskonałości są tutaj atutem. Dodatkowo w przestrzeni pojawiły się czarne elementy – metalowy regał, żyrandol i uchwyty.

projekt: Iva Hajkova Studio, www.ivahajkova.cz

zdjęcia: KUBICEK.STUDIO, www.kubicek.studio

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Czechy | Praga | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie