Mniej betonu, więcej zieleni. W 2022 roku w Warszawie usunięto 39.000 mkw. betonu!

W 2022 roku w Warszawie usunięto 39.000 mkw. betonu. W jego miejscu powstały niewielkie skwery, zieleńce, rabaty, czy kwietniki. Nadmiar betonu usuwano w wielu miejscach stolicy. Zarówno przy zbyt szerokich chodnikach, w miejscach dzikich parkingów, a także przy ulicach, rondach i pasach drogowych. W efekcie w Warszawie co roku przybywa mnóstwo nowej zieleni.

W 2022 r. rozpłytowania wykonano w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego, Zielonego Funduszu dla Warszawy, a także podczas budowy Skweru Integrator na Bielanach (pierwszy etap) czy modernizacji Parku Pole Mokotowskie.

Barwniej i weselej zrobiło się m.in. na placu Teatralnym, przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i Solidarności, Siedmiogrodzkiej, Skierniewickiej, Niemcewicza i Korotyńskiego. W miejscach płyt kwitną teraz kolorowe byliny, rośliny cebulowe, róże, a przy al. Jana Pawła i Solidarności rosną też dwa platany klonolistne. Zielono zrobiło się również w kilku lokalizacjach przy ul. Grójeckiej (efekt realizacji projektów z budżetu obywatelskiego na 2021 r.).

“Prace dotyczące rozpłytowań dotyczą również zbiorników wodnych na terenach, którymi się opiekujemy. W ramach modernizacji parku Pole Mokotowskie zbiorniki wodne poddano renaturalizacji i usunięto z nich ok. 15 tys. m2 utwardzonej powierzchni. Ponad 2600 m2 betonu zlikwidowano też podczas remontu wschodniej rozety Kanału Piaseczyńskiego. Obecnie większość tego terenu to powierzchnia biologicznie czynna. Prace zakończono w 2023 r. w ramach unijnego projektu, który ma na celu ochronę zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi w stolicy.” – tłumaczą w komunikacie przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej w Warszawie, których jednostka usunęła ponad 3000 mkw. betonu z miasta


Projekty z budżetu obywatelskiego na rok 2022, które zostały zrealizowane:

– BO nr 9 „Mniej betonu dla Pragi”

– BO nr 193 „Przebudowa chodników i nowe drzewa na Mokotowie”

– BO nr 1351 „Zielona Stołeczna ulica Popiełuszki”

– BO nr 1402 „Zamiana betonowej kostki na zieleń w ciągu ulicy Kleszczowej”

– BO nr 565 „Zazielenienie niepotrzebnie zabetonowanych powierzchni na ulicach Ochoty” (Korotyńskiego, Szczęśliwicka, Niemcewicza)

– BO nr 1568 „Kruszymy beton. Sadzimy Zieleń!” (Skierniewicka, Siedmiogrodzka, Al. Jana Pawła, Plac Teatralny)

“W 2023 r. wykonamy rozpłytowania na powierzchni ok. 900 m2, głównie w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego. Nowa zieleń pojawi się m.in. przy ul. Żeromskiego, Chełmskiej, Jagiellońskiej, Świętokrzyskiej i przy kilku skrzyżowaniach na Muranowie. Rozpłytowane zostanie też podwórko przy ul. Siewierskiej na Ochocie (ze środków Gminnego Programu Ochrony Środowiska), a misy drzew na skwerze Jacka Kaczmarskiego zostaną powiększone. Ok. 300 m2 zostanie rozpłytowanych również podczas budowy 2 etapu Skweru Integrator.” – zapowiadają przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej w Warszawie

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Warszawie / https://zzw.waw.pl
zdjęcia: Zarząd Zieleni Miejskiej w Warszawie / https://zzw.waw.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Place, Skwery, Parki  | Beton | Ekologia | whiteMAD na Instagramie  | Warszawa