Modernistyczny budynek na Saskiej Kępie w Warszawie

To modernistyczny budynek wielorodzinny, który został zaprojektowany przez pracownię Marcin Grzyb MAG Architekci. Mimo że zbudowany został już w 2016 roku, to do dziś przyciąga uwagę i zbiera nagrody.

Budynek zdobył nagrodę imienia Lacherta i Szanajcy dla najlepszej architektury Saskiej Kępy zrealizowanej w latach 2016-2022. Nagrodę ustanowiło Stowarzyszenie ŁADna Kępa, jej zadaniem jest wyróznienie najlepszych inwestycji budowlanych, których architektura szanuje charakter Saskiej Kępy. Budynek przy Berezyńskiej 13 zdobył nagrodę w kategorii Nowa Inwestycja. Jury nagrodę przyznało: za harmonijne wpisanie bryły budynku w przestrzeń Saskiej Kępy i twórcze nawiązanie do jej stylistyki i kolorytu.

Modernistyczny budynek położony jest przy ulicy Berezyńskiej 13. Zbudowany został w otoczeniu historycznych budynków. Architekci świetnie poradzili sobie z projektem, tworząc budynek, który przypomina ducha przedwojennej architektury.

Wielorodzinny dom wpisuje się w otoczenie Saskiej Kępy. Ma odpowiednią skalę i zastosowano tu rozwiązania przywodzące na myśl modernistyczne realizacje z okresu dwudziestolecia międzywojennego. To między innymi liczne przeszklenia, kształt otworów okiennych, płaski dach i dekoracyjne balustrady.


W sumie budynek ma trzy kondygnacje naziemne i wyniesiony został kilkadziesiąt centymetrów powyżej poziomu chodnika. W środku znajdują się trzy mieszkania o powierzchni od 120 do 140 m kw. Mieszkańcy lokalu na najwyższej kondygnacji mogą wychodzić na dach korzystając z zewnętrznych schodów. Z kolei mieszkania na parterze i pierwszym piętrze mają dostęp do ogródka.

Sam budynek wykończony został białym tynkiem, piaskowcem i bazaltem.

fot. MAG Architekci, źródło: Stowarzyszenie ŁADna Kępa

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Modernizm | Warszawa | Ciekawostki | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie