Modernistyczny kościół w Gdyni z nagrodą Zabytek Zadbany 2023

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni to modernistyczny budynek, który niedawno został wyremontowany. Kościół zwyciężył w ogólnopolskim konkursie Zabytek Zadbany 2023 w kategorii “Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu”.

Konkurs Zabytek Zadbany organizowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w imieniu którego nadzór sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1975 roku. Do ostatniej edycji konkursu zgłoszono 55 zabytków z całej Polski.

Jury doceniło modernistyczny kościół w Gdyni za kompleksowe podejście do obiektu sakralnego i przeprowadzenie remontu konserwatorskiego wnętrza i zewnętrza kościoła, poprzedzone właściwym rozpoznaniem zabytku. Jednocześnie zwrócono szczególną uwagę na fakt ochrony powojennego modernizmu i zaangażowanie społeczności lokalnej włączonej w proces opieki nad zabytkiem.

Ta prestiżowa nagroda trafia do Gdyni po raz drugi. Kilka lat temu laureatem było Miasto Gdynia za dokonanie adaptacji Dworca Morskiego na potrzeby Muzeum Emigracji. Chcielibyśmy żeby gdynianie byli nagradzani w tej konkurencji jak najczęściej. Zresztą nie jeden już dzisiaj mógłby z dużymi szansami na co najmniej wyróżnienie zgłosić swoją nieruchomość. Trzeba jednak trochę dodatkowego wysiłku by, oprócz starań o stan obiektu, wypełnić poprawnie wniosek i wysłać go w odpowiednim czasie. Bardzo się cieszę i serdecznie gratuluję księdzu proboszczowi profesorowi Jackowi Bramorskiemu, że tak dobrze dba o powierzoną mu zabytkową świątynię i mam nadzieję, że jego śladem pójdą kolejni właściciele i zarządcy gdyńskich zabytków – mówi Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa w Urzędzie Miasta Gdyni.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w rejestrze zabytków figuruje od 2015 roku. To przykład powojennej, modernistycznej architektury sakralnej, zbudowanej według projektu Jana Borowskiego i Leopolda Taraszkiewicza z 1959 roku. Świątynię zbudowano w okresie tak zwanej odwilży po czasach stalinowskich.


Budynek charakteryzuje skromny wystój elewacji. Po części wynikło to z trudności w pozyskiwaniu w ówczesnych czasach materiałów budowlanych oraz kosztów. Elewację wykończono zwykłym tynkiem w odcieniach szarości i częściowo oblicowano kamieniami polnymi, które przynosili mieszkańcy.

Prace remontowe przeprowadzono tu w ostatnich latach. W 2016 roku wyremontowano między innymi dach, mur przy schodach wejściowych, oczyszczono elewacje powyżej parteru i odnowiono kamienną okładzinę ścian. W sumie w ciągu siedmiu lat dofinansowanie z budżetu Miasta Gdyni wyniosło 563 tys. zł.

fot. Przemysław Kozłowski / Agencja Rozwoju Gdyni, źródło: www.gdynia.pl

Czytaj też: Gdynia | Modernizm | Architektura sakralna | Zabytek | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły