Momenty. Nowa restauracja przy plantach nad Sołą w Oświęcimiu!

Momenty to rodzinna restauracja powstała z pasji do pysznych śniadań i lekkich, pożywnych posiłków – na większy i mniejszy głód. Mieści się w jednym z najpiękniejszych miejsc w Oświęcimiu, zaraz przy plantach nad Sołą, gdzie można wybrać się na miły spacer w otoczeniu natury.

–  Wierzymy, że piękne i zadbane wnętrza mają wpływ na nastrój i samopoczucie. Chcemy, by goście spędzali tu miły czas, w komfortowych warunkach – zarówno pod kątem funkcjonalności jak i estetyki. Cieszę się, że udało nam się zadbać o każdy detal wystroju Momentów, od pracy nad rzutem po dobór dekoracji – mówi Eliza Ziemińska-Żak z pracowni Nasze Nowe, odpowiedzialna za projekt restauracji.

Wystrój wnętrza zakładał wykorzystanie i wyeksponowanie istniejących żelbetowych ścian i sufitów. Surowość tego materiału została przełamana licznymi akcentami ceramicznymi, które są ukłonem w stronę obecnych w mieście mozaik z lat ’60. Również kolorystyka wnętrza nawiązuje do epoki sprzed półwiecza. Popielatą, cementową bazę uzupełniają oranże, niebieskości i zielenie. Wszystko to jest dopełnione fornirem dębowym, mosiężnymi detalami a także obecnym na blatach stolików oraz za barem wielokolorowym, marmurowym terazzo. Na ścianach pojawiają się charakterystyczne plakaty autorstwa Jakuba Zasady i Anety Popławskiej („Plakatowisko”).

– Największym wyzwaniem było takie wykorzystanie powierzchni lokalu, by zmieścić wszystkie niezbędne funkcje – w tym otwartą kuchnię, a jednocześnie pozwolić na ewentualne zmiany i przekształcenia w miarę rozwijania się koncepcji całego miejsca. Byłam obecna na każdym etapie tworzenia się Momentów, od wyboru nazwy, po komponowanie menu. Mam wielką wdzięczność dla Inwestorów, że pozwolili mi uczestniczyć w całym procesie – dodaje projektantka.

Wsparcie pracowni Nasze Nowe obejmowało również przygotowanie projektu logo i materiałów graficznych Momentów. Cała koncepcja powstała na bazie czcionek i grafik zdigitalizowanych w ramach projektu “Afiszuj się!”, którego zadaniem było wskrzeszenie tradycji polskiej reklamy międzywojennej.

– Od lat marzyliśmy o stworzeniu takiego miejsca jak, te które znamy z podróży: urokliwych i kameralnych knajpek, gdzie dobrze jest zacząć dzień, a dostępne menu nie jest tak zobowiązujące jak klasyczny obiad. Można do nas przyjść i zaspokoić zarówno mniejszy jak i większy głód przy winie, które specjalnie sprowadzamy od zaprzyjaźnionych, austriackich winiarzy – opowiadają Dorota i Jacek, właściciele Momentów.

Menu skomponowane jest ze składników od lokalnych dostawców i opiera się na serwowanych przez cały dzień lekkich daniach: od omletów, wytrawnych croissantów i bajgli, po klasyczne śniadanie angielskie, szakszukę i inne przysmaki

– Ciasta, tarty i bułeczki wypiekamy codziennie na miejscu w otwartej kuchni, na oczach gości, a dobrane sezonowo produkty zapewniają urozmaicenie i świeżość każdej potrawy. Mamy przepyszne desery w pucharkach, a teraz wprowadzamy również croissanty z kremem pâtissière. Po prostu pycha! – zapewnia Katarzyna Mucha, manager restauracji.

Momenty znajdują się w nowopowstałym budynku projektu pracowni Susuł & Strama Architekci, który wypełnił pierzeję po słynnej kamienicy Jakoba Haberfelda, gdzie przed wojną mieściła się fabryka wódek i likierów. W bezpośrednim sąsiedztwie mieści się Rynek Starego Miasta i Wzgórze Zamkowe. Bulwary nad Sołą to idealne miejsce na spacery i chwilę odpoczynku w otoczeniu zieleni. Miejsce jest dostosowane do goszczenia osób niepełnosprawnych.

Metryka projektu:
Tytuł: Momenty. Nowa restauracja przy plantach nad Sołą w Oświeciumiu!
Lokal: Momenty Cafe /  www.momentycafe.pl
Metraż: 80 mkw
Rok: 2023
Projekt: Eliza Ziemińska-Żak, Nasze Nowe /  www.naszenowe.pl
Współpraca: Julia Łaniak
Zdjęcia: Marta Behling, PionPoziom / www.pionpoziom.com

O pracowni:
W naszej pracowni wierzymy, że dobrze zaprojektowane wnętrze to dobre życie – piękniejsze i łatwiejsze. Opierając się na doświadczeniu tworzymy projekty wygodne, praktyczne i estetyczne. Uważamy, że czas spędzony nad projektem ma być przyjemnością – dla nas i dla Was. Dlatego dbamy o to, by proces projektowy był uporządkowany, a przygotowane materiały czytelne. Nasze Nowe to pracownia architektury wnętrz specjalizująca się w projektach przestrzeni prywatnej.  Zespół naszych zgranych projektantek działa w Warszawie i jej okolicach, ale przeprowadza również projekty zdalne.

Ważną częścią naszego portfolio są projekty MINIDOMKÓW, które realizujemy z zamiłowania do tego, co małe i skrojone na miarę. Minidomki to dla nas nie tylko dające się pięknie sfotografować obiekty, ale realne dowody na to, że czasem wystarczy po prostu mniej: przedmiotów, przestrzeni, wygód. A wszystko to po to, żeby mieć więcej czasu na to, co na prawdę ważne.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Polscy projektanci | Wnętrza | Restauracja  | Drewno | Beton | Oświęcim

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły