Montują 600 imiennych tabliczek na 600. urodziny Łodzi

W Łodzi trwa montaż imiennych tabliczek, które mają uczcić 600. urodziny Łodzi. W ten sposób na tamtejszym placu Wolności powstanie Wielki Pomnik Łodzian. Oficjalne odsłonięcie pomnika nastąpi jeszcze w tym miesiącu.

To nietypowa akcja. Kilka miesięcy temu miasto zaproponowało mieszkańcom licytację, podczas której mogli kupić możliwość zapisania imienia i nazwiska na pamiątkowych tabliczkach, które trafią na powierzchnię przebudowywanego placu.

Oddajemy plac Wolności łodzianom. To tu powstanie niezwykły trakt pieszy usłany tabliczkami żeliwnymi z nazwiskami łodzian. Dla mieszkańców mamy 600 imiennych kostek na 600-lecie Łodzi. Tabliczki będzie można kupić podczas licytacji, którą poprowadzi Łódzka Organizacja Turystyczna – tak w marcu tego roku zapowiadała start akcji Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

W licytacji mogli też brać udział przedsiębiorcy, którzy w ten sposób mogli uwiecznić nazwy swoich firm.

Sama licytacja cieszyła się sporym powodzeniem. Jedną z najdroższych była tabliczka numer “1”, którą wylicytowano za 8100 zł. Średnio łodzianie za jedną tabliczkę płacili około 1,5 tys. zł. Cena wywoławcza każdej zaczynała się od 600 zł – tyle wynosi koszt produkcji jednej tabliczki. Dochód ze sprzedaży tabliczek przeznaczony został na organizację głównych obchodów 600-lecia Łodzi. W sumie dochód ze sprzedaży tabliczek wyniósł 615 689 zł.


Odsłonięcie pomnika na pl. Wolności planujemy jeszcze w październiku. Pomnik idealnie wpisze się w kończącą się za kilka tygodni modernizację placu. Nowy Plac Wolności to nowa nawierzchnia, strefy odpoczynku i zabaw najmłodszych oraz zieleń – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Montaż tabliczek właśnie się rozpoczął. Zostaną one umieszczone w specjalnych wnękach nowej nawierzchni. Po remoncie plac Wolności stanie się zupełnie nową przestrzenią dla pieszych. Koszt przebudowy placu wynosi 35 mln zł.

źródło: Łódź.pl

Czytaj też: Łódź | Ciekawostki | Miasto | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie