fot. Kamil Białas

Most pieszo-rowerowy w Warszawie otwarty już dzisiaj! Miasto zaprasza na spacer

Jego otwarcie zapowiedział Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas debaty kandydatów na urząd prezydenta miasta. Most pieszo-rowerowy ma zostać otwarty w czwartek o godzinie 18:30.

Most pieszo-rowerowy połączył dwa brzegi Wisły. Inwestycję realizowała firma Budimex. Pierwsze prace rozpoczęły się w styczniu 2022 r. Konstrukcja ma jeden poziom i składa się z siedmiu podpór z żelbetu. Na lewym brzegu, tuż przed ostatnim filarem, konstrukcja rozszerza się na dwie rampy, które łączą się z chodnikiem na wysokości Wybrzeża Kościuszkowskiego.

Architekci zaprojektowali kładkę w taki sposób, aby na jej powierzchni powstały miejsca do odpoczynku. W niektórych miejscach ciąg dla pieszych i rowerzystów jest węższy, a w innych szerszy. W najwęższym miejscu szerokość wynosi 6,9 m, a w najszerszym – 16,3 m. Całość została wykonana ze stali i pokryta farbą imitującą korten, stąd ciepły, ceglany kolor mostu.

W sumie konstrukcja ma 452 m długości co oznacza, że jest dłuższa o 127 m od Millennium Bridge w Londynie. Przejście kładki ma zająć 6 minut, a przejazd rowerem 2 minuty. Mieszkańcom ulic Okrzei i Ząbkowskiej ułatwi to dotarcie do historycznej części Warszawy.

Projekt kładki został wyłoniony w międzynarodowym konkursie zorganizowanym w 2016 roku. Zwyciężyła wtedy koncepcja zaproponowana przez pracownię Schüßler-Plan, polską filię niemieckiego biura projektowego oraz DKFS Architects z Londynu.

Czytaj też: Warszawa | Ciekawostki | Miasto | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Warszawa

fot. Kamil Białas

Zdjęcia z budowy mostu jesienią 2023 r.: