Jerzy Nowosielski

Mural Jerzego Nowosielskiego powstał w Krakowie z okazji stulecia urodzin słynnego ikonopisarza

Jerzy Nowosielski w tym roku obchodziłby swoje setne urodziny. Wybitny ikonopisarz został upamiętniony muralem, który powstał na jednym z krakowskich bloków. Mural Jerzego Nowosielskiego znajduje się w sąsiedztwie rodzinnego domu i pracowni artysty

Mural powstał na bloku przy ul. Lotniczej 22 i przedstawia kopię obrazu “Sobotni wypoczynek” Jerzego Nowosielskiego. Dlaczego namalowano go właśnie w tym miejscu? Ponieważ budynek ten znajduje się tuż obok domu, gdzie Nowosielski mieszkał z żoną Zofią (przy ul. Narzymskiego 19). Gdyby nadal żyli, mogli podziwiać malowidło ze swojego ogródka.

„Mieszkańcy byli bardzo zżyci z artystą”

Obchodzony aktualnie Rok Jerzego Nowosielskiego (ustanowiony przez Sejm RP) to jeden z powodów, ze względu na które powstał mural. Ale nie tylko

“Rok Jerzego Nowosielskiego i setna rocznica urodzin artysty nałożyły się z 50. rocznicą wprowadzenia w Polsce wolnych sobót” – opisuje na swojej stronie internetowej Stowarzyszenie Antropologiczne “Archipelagi Kultury”, które jest jednym z inicjatorów powstania muralu. To także dzieło, które wpisuje się w kontekst miejsca, wykorzystując naturalne tło ściany. Daje również możliwość wielu interpretacji.

“Przede wszystkim mieszkańcy byli bardzo zżyci z artystą i chcieli upamiętnić jego postać, stąd miejsce wykonania muralu” – mówiła Agnieszka Słabkowska z projektu “101 murali dla Krakowa” w rozmowie z LoveKraków.pl.

Mural Jerzego Nowosielskiego – oficjalne odsłonięcie już w przyszłym tygodniu

Oficjalne odsłonięcie muralu odbędzie się już 24 października o 18.30. Na wydarzeniu mają zjawić się też osoby związane z twórczością Jerzego Nowosielskiego. Twórczość tego wybitnego artysty nie jest nadal wszystkim znana, a przecież miał on ogromne dokonania nie tylko w zakresie ikonopisarstwa. Współpracował z Tadeuszem Kantorem, zajmował się również filozofią i teologią prawosławną. Zmarł w 2011 roku.

Wiele instytucji zaangażowało się w powstanie malowidła

Mural powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Antropologicznego “Archipelagi Kultury”, Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci, Fundacji “101 murali dla Krakowa” oraz krakowskiej radnej Małgorzaty Jantos. Do projektu włączyła się również Galeria Starmach, która posiada w swoich zbiorach ogromną kolekcję dzieł Nowosielskiego. Wykonanie muralu było możliwie dzięki wsparciu finansowemu ze strony lokalnego samorządu, a także firmy Medicine, która wspiera powstawanie murali w Krakowie w ramach akcji “Murale” (organizowanej od kilku lat z “101 murali dla Krakowa”), w której łączy modę z kulturą i sztuką. W jej ramach w stolicy Małopolski powstało już wiele naściennych malunków.

Zdjęcia muralu: Piotr Trzepacz, portret twórcy: Wikimedia Commons

Zobacz również: Murale  | Kraków | Kamienica | Grafika | Elewacja