default

Na wieżowcu w centrum Katowic zawisła wiecha. ATAL Olimpijska osiągnął blisko 130-metrową wysokość

W Katowicach przy ul. Olimpijskiej powstaje najwyższy budynek mieszkalny w regionie. Na budowie apartamentowca w ścisłym centrum miasta zakończył się ważny etap prac. Inwestycja osiągnęła swoją docelową, blisko 130-metrową wysokość. Z tej okazji odbyła się tradycyjna uroczystość budowlana, a na szczycie wieżowca zawisła wiecha.

Kompleks powstaje w sąsiedztwie m.in. legendarnego Spodka, Muzeum Śląskiego czy Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Ten 35-piętrowy śląski drapacz chmur mierzyć będzie 128,66 m, a teraz osiągnął już swoją docelową wysokość konstrukcyjną.


Sporych rozmiarów kompozycję z gałęzi drzewa iglastego oraz symbolicznych akcesoriów ciesielskich, wciągnięto na ostatnią kondygnację za pomocą żurawia. W ceremonii wzięli udział m.in. Zbigniew Juroszek, prezes zarządu ATAL, oraz Wojciech Wojciechowski, śląski architekt, który zaprojektował budynek, a także załoga i kierownictwo budowy.

ATAL Olimpijska to nasz flagowy projekt, z najwyższym wieżowcem w historii firmy. Przy Pętli Słonecznej powstaje także inny wysokościowiec ATAL, Sky+. Świadczy to o naszym postrzeganiu Katowic jako miasta ogromnych perspektyw rynkowych, a jednocześnie o zapotrzebowaniu na tego rodzaju spektakularne inwestycje, które dookreślają wielkomiejski charakter górnośląskiej metropolii – powiedział Zbigniew Juroszek, prezes ATAL.

Prace przy ATAL Olimpijska rozpoczęły się w grudniu 2021 r. Konstrukcję budynku realizowano w systemie szalunku samowznoszącego, który jest techniką bardzo wydajną, a jednocześnie gwarantującą najwyższą jakość i bezpieczeństwo. Teraz prowadzone będą prace instalacyjne, wykańczane będą poszczególne piętra, montowana będzie stolarka okienna i specjalne okładziny elewacyjne. Choć wieżowiec przy Olimpijskiej osiągnął już swoją maksymalną wysokość konstrukcyjną, to przybędzie mu jeszcze kilka metrów. Stanie się tak za sprawą umiejscowionego na dachu tarasu widokowego. Będzie on spektakularnym zwieńczeniem obiektu i pozwoli mieszkańcom oraz ich gościom cieszyć oko widokiem na panoramę Katowic, a nawet góry. Cały zespół ATAL Olimpijska łącznie obejmuje 710 mieszkań i 17 lokali użytkowych w trzech budynkach. Oprócz 35-piętrowego, dwa pozostałe będą mieć po 17 pięter.

Źródło: atal.pl

Czytaj też: Katowice | Wieżowiec | Miasto | Urbanistyka | Szkło  | whiteMAD na Instagramie

Temat: Na wieżowcu w centrum Katowic zawisła wiecha. ATAL Olimpijska osiągnął blisko 130-metrową wysokość