Najbardziej ekologiczny hotel w Holandii. Tutaj nawet akustyka jest przyjazna ludziom

Jak budować wzorcowy hotel? Przykładem jest Hotel Jakarta w Amsterdamie, gdzie o ekologii pamiętano na każdym etapie projektowania. Budynek ma drewnianą konstrukcję, indonezyjski ogród w środku i przyjazną użytkownikom akustykę. Nic dziwnego, że realizacja zdobyła już kilka architektonicznych nagród.

Sięganie po ekologiczne rozwiązania nie jest fanaberią, a koniecznością. Doskonale wie to inwestor – firma WestCord, która do zaprojektowania hotelu zaprosiła architektów z pracowni SeARCH. Holenderscy architekci słyną z nietypowego podejścia do projektowania. Hotel Jakarta osadzony został na sztucznej wyspie Java znajdującej się na terenie dawnych portów w Amsterdamie. Wyspa ta początkowo pełniła funkcję wielkiego falochronu, mijały ją liniowce oceaniczne, które wypływały z Amsterdamu do Dżakarty i na prawdziwą wyspę Java. Dziś maleńka wyspa jest modnym fragmentem miasta, wypełnionym nowoczesnymi budynkami. Na jej końcu znajduje się czterogwiazdkowy Hotel Jakarta.

Sam inwestor określa swój hotel mianem „zielonej oazy w centrum Amsterdamu”. Nie jest to marketingowe hasło, a dobre określenie oddające rzeczywistość. Hotel Jakarta może pochwalić się ogromnym ogrodem urządzonym wewnątrz. Znaleźć tam można rośliny i kwiaty sprowadzone specjalnie z Azji. Wrażenie robią liczące 10 metrów wysokości palmy, których pozazdrościć może niejedna palmiarnia w Polsce. Aranżacja zieleni powstała we współpracy z jednym z najstarszych ogrodów botanicznych na świecie – Hortus Botanicus Amsterdam.


To nie koniec ekologicznych wątków. Budynek zaprojektowany został według idei zrównoważonego projektowania. Woda, światło, drewno i przyjazność dla użytkowników przenikają się tutaj na każdym kroku. Smukła bryła hotelu opiera się na drewnianej konstrukcji nośnej o wysokości dziewięciu pięter. Belki, kolumny i sufity wykonane zostały z drewna. Poszczególne pomieszczenia to gotowe moduły, które powstały z prefabrykowanych elementów.

Wykorzystane podczas budowy materiały mają znak jakości FSC lub PEFC. Obiekt posiada zielony certyfikat BREEAM na poziomie „Excellent” i jest neutralny energetycznie. Bliskości natury doświadczyć mogą goście hotelu, dla których przygotowano tu 200 luksusowych pokoi i apartamentów. Architekci pamiętali także o komforcie akustycznym, który wpływa na samopoczucie użytkowników. O przyjazną akustykę zadbano zwłaszcza w restauracji, kawiarnii Cafe Jakarta i pomieszczeniu Malabar. Wykorzystano tam nowość na rynku budowlanym w Europie – sufity podwieszane z linii Eleganza Knauf Armstrong.

Hotel, restauracja, kawiarnia to z założenia miejsca, w których ludzie się spotykają i żywo rozmawiają. Czasem taka żywiołowa wymiana zdań tworzy tzw. efekt towarzyski – ludzie mówią coraz głośniej, by być lepiej słyszanymi. W efekcie wpływają na to, że inni wokół też mówią głośniej. I tworzy się zamknięte koło narastającego hałasu. Inwestorzy Hotelu Jakarta chcieli uniknąć tej kakofonii we wnętrzu. Dlatego w przestrzeniach publicznych zastosowano gładki, akustyczny sufit Eleganza Knauf Armstrong, który ma najwyższą klasę pochłaniania dźwięków, klasę A – wyjaśnia Maciej Kiepal, z polskiego oddziału Knauf Ceiling Solution.

Architekci sięgnęli po ten sufit również z innego powodu. Jego gładka i jasna powierzchnia pomaga doświetlić dalsze części pomieszczeń, sufit odbija aż 81 procent światła, co z kolei przekłada się na mniejsze zużycie energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia obiektu.

Dodatkowo oszczędność energetyczną osiągnięto montując panele fotowoltaiczne na dachu atrium. Zebrana energia podgrzewa wodę używaną przez gości podczas kąpieli. Hotel zbiera też deszczówkę, która spływa po jego szklanej elewacji. Woda wykorzystywana jest do podlewania tropikalnych roślin.

Hotel Jakarta w Amsterdamie wypełniony jest naturalnymi materiałami, w tym dużą ilością drewna. M.in. dzięki temu jest najbardziej ekologicznych hotelem w całej Holandii.

Wszystko co jest używane w hotelu z założenia ma mieć możliwość ponownego przetworzenia. Stąd wybór padł m.in. na firmę Knauf Armstrong, której sufity powstają w dużej mierze z materiałów z recyklingu, a niektóre linie sufitów mają certyfikację Cradle 2 Cradle. Ale takie holistyczne myślenie o ekologii widać autentycznie w najdrobniejszych detalach. Pracownicy Hotelu Jakarta ubrani są bowiem w odzież dostarczaną przez markę modową By Rockland. To rodzima, holenderska firma, która ubiera tamtejszą branżę hotelową w odzież projektowaną i produkowaną wyłącznie w Europie, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

Hotel i jego zieloną dżunglę najlepiej zobaczyć na własne oczy. Budynek zaprojektowano tak, by parter był dostępny dla wszystkich. Skorzystać można tam z restauracji z tarasem nad rzeką i doskonałym widokiem na Amsterdam.

Atuty obiektu docenili już członkowie jury kilku konkursów architektonicznych. Hotel Jakarta zdobył między innymi tytuł Best Hotel 2018 World Architecture Festival, Amsterdam Architecture Award oraz wyróżnienie za 2019 rok od Europejskiej Organizacji Architektury Wnętrz (EILO) w kategorii architektura wnętrz za subtropikalny ogród.

Czytaj więcej: Sufity podwieszane | Biura | Wnętrza | Hotel

źródło: materiały prasowe Knauf Armstrong, WestCord Hotels, SeARCH