Najlepsze biuro 2020

Najlepsze biuro 2020 roku. Kameralne obiekty w otoczeniu egzotycznych roślin.

To już kolejna opisywana przez nas nagroda w konkursie organizowanym przez serwis architektoniczny ArchDaily. Nagrodę w kategorii najlepsze biuro 2020 przyznano kompleksowi biurowemu The Second Home Hollywood, które powstało w Los Angeles. 

Autorem tego projektu jest hiszpańskie biuro projektowe SelgasCano. Architekci zaplanowali przebudowę opuszczonego parkingu w centrum Los Angeles, na którym postawili 60 kameralnych biur otoczonych egzotycznymi roślinami. Ich nowoczesny kompleks biurowców otrzymał nazwę The Second Home Hollywood. 

Głównym zamysłem było stworzenie kilkudziesięciu wolnostojących biur, które przybrały zaokrąglone kształty. Każde z biur oddzielone jest ścieżkami wytyczonymi przez bujną, egzotyczną roślinność wśród której dominują palmy, rajskie kwiaty i drzewa owocowe. Każde z biur ma przeszklone ściany, dzięki czemu pracownicy mają ciągłe poczucie pracy na otwartym powietrzu w towarzystwie zieleni, która ma pobudzać ich kreatywność, a także pozwala wypocząć. Biura mają różne rozmiary, dzięki czemu pracodawcy zainteresowani wynajmem mogą lepiej dopasować obiekt do swoich potrzeb. Najmniejsze biuro przeznaczone jest dla 10 osób, największe dla 25 pracowników.


Warto również dodać, że wszystkie rośliny zostały wybrane specjalnie pod uwarunkowania środowiska, w którym zostały zasadzone. Rośliny będą odporne na warunki atmosferyczne panująca w centrum miasta. Woda potrzebna do ich podlewania pochodzić będzie z deszczówki gromadzonej na dachach biur, a następnie poprzez system ukrytych rorek, bedzie dostarczana bezpośrednio do roślin, gdy te będą jej potrzebować. Dominantą kompleksu będzie odrestaurowany i zmodernizowany budynek Anne Banning Community House, pochodzący z 1960 roku, w którym powstanie kolejnych 80 stanowisk pracy. W parku powstanie również ogólnodostępna kawiarnia, restauracja, a także biblioteka i audytorium, które będzie w stanie pomieścić 200 osób jednocześnie.

O Architektach:
SelgasCano – Jose Selgas i Lucia Cano założyli SelgasCano w Madrycie, w Hiszpanii, w 1998 roku. Obaj architekci urodzeni zostali w Madrycie w 1965 roku, a także obaj studiowali architekturę w Escuela Tecnica Superior de Arquitectura de Madrid i ukończyli ją w 1992 roku. Selgas współpracował z Francesco Venecia w Neapolu, otrzymując w latach 1997-1998 nagrodę rzymską od Academia Espanola de Bellas Artes de Roma. Cano współpracował z renomowanym hiszpańskim architektem Julio Cano Lasso i był członkiem pracowni do 2001 roku.

Czytaj też: Najlepsza świątynia 2020 | Najlepsza restauracja 2020 | Najlepsze wnętrze 2020 | Biuro |

źródło: ArchDaily