Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej

Warszawa ma najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej. Varso ma już 310 metrów! 

To już oficjalne! Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej znajduje się stolicy Polski. W wyścigu wysokościowym wyprzedzi nie tylko Pałac Kultury i Nauki (237 metrów wraz z iglicą), ale również londyński The Shard (309,6 metrów)! A to nie jedyne rekordy. Zobaczcie jak wyglądał jego plac budowy z drona!  

Inwestycja zlokalizowana w samym centrum Warszawy ruszyła kilka lat temu. Pierwsze roboty ziemne ruszyły na przełomie listopada i grudnia 2016 roku. Działka na, której stanie mieści się vis-a-vis Centrum Handlowego Złote Tarasy, tuż obok prężnie rozwijającego się kwartału miasta jaki tworzy okolica Ronda ONZ, gdzie już niedługo powstać ma kolejny niebotyk.


Co ciekawe, wcześniej, najczęściej pojawiającą się nazwą kompleksu była Chmielna Business Center. Nazwa uległa jednak zmianie. Wynika to z zabiegu marketingowego, by nazwa VARSO, kojarzyła się jak najbardziej ze stolicą Polski, a zarazem byłą prosta do wymówienia.

Za projekt odpowiedzialny jest Norman Foster, jeden z najbardziej znanych architektów na świecie. Foster ma już na swoim koncie realizację w Warszawie, jest nim biurowiec Metropolitan niedaleko placu Piłsudskiego, który jest jednym z naszych ulubionych powojennych budynków w stolicy. Do tworzenia kompleksu VARSO  zaproszono również, najlepszych polskich architektów, wśród nich biuro architektoniczne Hermanowicz Rewski.   

Sam budynek ma mieć 230 metrów wysokości do dachu, jednak wraz z osiemdziesięciometrowym masztem mierzyć będzie 310 metrów, czyli więcej niż The Shard (Londyn), którzy ma 309,6 metrów i jest obecnie najwyższym obiektem w Unii Europejskiej. Cały kompleks ma mieć aż 140 tys. m. kw. powierzchni i składać się będzie z 3 budynków o wysokości: 80, 100 i 310 metrów. 

Ciekawe jest również zaplanowanie urbanistyki miejskiej całego projektu. Ideą było oddanie historycznego charakteru ulicy Chmielnej, która została przecięta Placem Defilad i od tego czasu widać znaczącą przepaść między Chmielną nadwiślaną, a jej wschodnią częścią.

Inwestor znalazł wiele miejsca dla samych Warszawiaków, bo jak zaznacza, najważniejszą rzeczą jest oddania tej części miasta mieszkańcom Warszawy. Wśród atrakcyjnych elementów warto wskazać na panoramiczne windy, pozwalające na podziwianie panoramy zachodniej Warszawy, a także panoramiczny taras widokowy położony na 230 metrach. Do kompleksu będzie można się dostać bezpośrednio z przejść podziemnych pod Dworcem Centralnym.

Taras będzie tym samym najwyżej w Polsce zlokalizowanym tarasem widokowym. W końcu będzie można spojrzeć na PKiN z góry. Zarówno za dnia jak i w nocy. Jeśli mowa już o widokach, warto wspomnieć, że VARSO posiadać będzie największe w Polsce, a być może i całej Europie przeszklenia. Zapewniają to panele o wymiarach 2,7 x 3,0  połączone w siatkę składającą się z 12 sztuk. Daje to olbrzymie, przeszklone przestrzenie, które pozwalają budynkowi nie tylko wyglądać smuklej, ale i pozwalają całości oddychać i zapewniać dobre oświetlenie.

Czytaj też: Warszawa | Polska | Ciekawostki | Wieżowiec | Restauracja  |

 

źródło: materiały prasowe / Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej znajduje się w Warszawie / varso.com