Nasiona kwiatów łąkowych dostaną za darmo. Tak Gdańsk dziękuje za frekwencję

W Gdańsku urzędnicy rozpoczęli nietypową akcję. Aby podziękować mieszkańcom za liczny udział w wyborach prezydenckich postanowiono za darmo rozdać nasiona kwiatów łąkowych.

Darmowe nasiona będzie można odebrać w najbliższy piątek. W ten sposób miasto chce zachęcić mieszkańców do sadzenia kwietnych łąk. W sumie uszykowano 5 tysięcy torebeczek z nasionami. Nasiona będzie można odebrać na parkingu urzędu miejskiego (ul. Nowe Ogrody 8/12). Nasiona będą rozdawane od godz. 8 rano do 12 lub do wyczerpania zapasów.

Łąki kwietne w miastach zaczynają powstawać coraz częściej. Charakteryzuje je bioróżnorodność i pozytywny wpływ na postępujące zmiany klimatu. Takie łąki dają też schronienie owadom, ptakom i gryzoniom. Docenić je można zwłaszcza w okresach suszy, kiedy trawniki wysychają i żółkną. Dzięki swojej różnorodności łąki kwietne w tych trudnych okresach nadal pozostają kolorowe. Dlatego nasiona kwiatów łąkowych z powodzeniem można sadzić na dowolnym skrawku terenu, niekoniecznie trzeba mieć do tego własny ogródek.

fot. M. Nicgorski/UMG

W drugiej turze wyborów prezydenckich frekwencja w Gdańsku wyniosła 74, 93 proc. Rozdawanie nasion to tylko jeden ze sposobów na podziękowanie gdańszczankom i gdańszczanom za udział w wyborach. Przez całe lato w plenerze odbywać się będą koncerty i spektakle, a Hevelianum w  tygodniu od 18 do 24 lipca zaprasza na dodatkowe bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej (z Gdańską Kartą Mieszkańca).

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Gdańsk | Ciekawostki

fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl

źródło: UM Gdańsk