Nie chcieli ich wycinać. Szczecin pokazuje, jak przesadzać drzewa

Realizacje miejskich inwestycji często odbywają się z wycinką drzew. O tym, jak ważne są te rośliny dla człowieka wiedzą już wszyscy. W Szczecinie pokazali, że z powodzeniem można przesadzać duże drzewa, by dać im drugie życie w nowym miejscu.

Drzewa przesadzane są z wykorzystaniem pojazdu wyposażonego w specjalną głowicę. Taka głowica składa się najczęściej z trzech lub czterech zaokrąglonych łopat. Elementy wbijają się głęboko w ziemię, a ich wierzchołki z pomocą siłowników hydraulicznych stykają się i odcinają bryłę korzeniową. Tak wycięte drzewo z korzeniami można łatwo przetransportować do nowej lokalizacji. Co ważne, bryła korzeniowa nie ulega rozerwaniu i łatwo można ją osadzić w ziemi.

Prace w Szczecinie wykonano w ramach przebudowy Szczecińskiego Domu Sportu. Stary gmach jest rozbierany, ale postanowiono, że rosnące przy obiekcie drzewa zyskają nowe życie.

Do przesadzania wykorzystano przesadzarkę marki Opitz-Optimal 2000 na podwoziu Mercedes Unimog U-500. Urządzenie jest w stanie przesadzić drzewo, którego górna średnica bryły korzeniowej wynosi 200 cm, wysokość wykopanej bryły korzeniowej to 126 cm, a maksymalny obwód drzewa ma 70 cm na wysokości 120 cm. Waga samej przesadzarki to ponad 3 tony – mówi Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Szczecina ds. inwestycji.

Szczeciński Dom Sportu zbudowany zostanie według koncepcji, którą przygotowali architekci z pracowni Dedeco. Mieszkańcy zyskają tu nowy basen oraz dużą halę sportową. Basen będzie miał 30 m długości i będzie dysponować pomieszczeniami dla ratowników, toaletami i częścią magazynową.

Hala sportowa będzie dostosowana do współczesnych potrzeb. Szczecińscy urzędnicy chcą, by w nowym obiekcie odbywały się krajowe i międzynarodowe rozrywki sportowe. Obiekt ma być uniwersalny, tzn. będzie w nim można organizować koncerty czy pokazy. Co ważne, obiekt ma korzystać z proekologicznych rozwiązań.


W obiekcie zainstalowana zostanie technologia mająca wpływ na ograniczenie kosztów użytkowania. Technologia wody basenowej pozwoli odzyskać do 75% wód popłucznych. Ponadto wykonana zostanie instalacja odzysku ciepła z wód zrzucanych z technologii basenowej. Do budowy wykorzystane zostaną elementy spełniające aktualne normy w zakresie ograniczania utraty ciepła z budynku. Obiekt będzie nadto wyposażony w instalację fotowoltaiczną – dodaje Piotr Zieliński.

Inwestycję realizuje firma Budimex S.A. Koszt prac to 108,8 mln zł.

źródło: UM Szczecin (www.szczecin.eu)

Czytaj też: Szczecin  | Miasto | Sport | Ekologia | whiteMAD na Instagramie