Zdjęcia Kory autorstwa Jacka Poremby. Rusza wystawa

Gdy już myśleliśmy, że znamy wszystkie wcielenia Kory i jej kreacje, pojawił się Jacek Poremba i jego przepastne archiwum zdjęć artystki. Niektóre z nich były jednorazowo publikowane na łamach prasy, jednak nigdy dotąd nie zostały zebrane w całość i zaprezentowane jako pewna opowieść. W efekcie pieczołowitej pracy kuratorskiej Grzegorza Jarosza i Macieja Domareckiego oraz doskonałej współpracy z wybitnym fotografem udało się stworzyć jedyną w swoim rodzaju wystawę. Wybrane zdjęcia Kory, pod znamiennym tytułem (EX)plozja, będzie można oglądać od 9 do 19 września w łódzkiej Galerii AOKZ.

Wybór Łodzi nie jest przypadkowy, gdyż to tutaj splatają się losy zarówno jednego z najlepszych polskich fotografów, zmarłej pięć lat temu artystki, jak i właścicieli Galerii AOKZ. Jacek Poremba jest łodzianinem z krwi i kości, tu spędził młodość i odkrył swoją artystyczną drogę, Kora nagrywała na łódzkich podwórkach teledyski, m.in. obraz Maanamu do utworu „Kreon”, który powstał w słynnych katakumbach Parku Abramowskiego. Obecnie jedna z alejek parkowych nosi jej imię. Z kolei Galeria AOKZ na ul. Włókienniczej 3 to nowe miejsce na kulturalno-artystycznej mapie Łodzi, które wyznacza trendy na rynku galeryjnym i daje przestrzeń do twórczego dialogu artystów z publicznością. Jest miejscem spotkań ludzi, których łączy pasja i miłość do sztuki.

Harmonia dwóch osobowości

Wystawa opowiada swoistą historię fascynacji i bezgranicznego zaufania, jakim Kora obdarzyła Jacka Porembę. Znana ze swojej bezkompromisowości, charyzmatyczna, siejąca postrach wśród producentów sesji zdjęciowych, w kontakcie z cichym i nieco wycofanym fotografem odnalazła równowagę i porozumienie bez słów. – Wtedy ze światem słabo komunikowałem się werbalnie, byłem bardzo nieśmiały. Ale niespodziewanie moja cisza natychmiast znalazła wspólny język z jej gadulstwem. Popatrzyła na mnie i tak po prostu polubiliśmy się – wspomina Jacek Poremba. Efektem tego spotkania są fascynujące zdjęcia Kory są ekpresyjnie i zarazem intymnie. To nie tylko artystyczny zapis kolorowej osobowości artystki totalnej, ale także emanacja siły i kunsztu fotografa, jego wizji i konsekwentnej realizacji pomysłu.

Styl Jacka Poremby jest wyrazisty i charakterystyczny. Jego wizytówką są portrety, które jak otwarta księga pokazują szczegółowo nakreśloną mapę życia bohatera. Sam artysta tak mówi o procesie twórczym – Kiedy staję przed kimś z aparatem fotograficznym, nawet kiedy tego kogoś nie znam, z reguły nie potrzebuję żadnych słów, wystarczy mi usłyszeć jego spojrzenie, by wiele się o tym kimś dowiedzieć. To spojrzenie jest często bardziej autentyczne niż słowa. Bo kiedy spotyka się dwoje ludzi, automatycznie rodzi się relacja, która jest wymianą i wzajemnym wpływem – wszystko odbija i jest odbijane, jak światło. Jacek Poremba uważa, że aparatem jest głowa, nie sprzęt fotograficzny, a zdjęcie i towarzysząca mu energia rodzi się w głowie przed naciśnięciem spustu migawki.

Łódzki matecznik

Mimo, że kariera Jacka Poremby nabrała tempa i rozkwitła w Warszawie, to jednak w Łodzi wszystko się zaczęło – pierwsze eksperymenty, poszukiwania, kontakty, nowe ścieżki. Wystawa w łódzkiej galerii AOKZ nabiera dodatkowego znaczenia, gdyż Jacek Poremba jako dojrzały, ukształtowany artysta, nie miał do tej pory indywidualnej wystawy w swoim rodzinnym mieście. I jak tu nie mówić o magii.

Od momentu otwarcia naszej galerii konsekwentnie idziemy obraną drogą. Pokazujemy sztukę, która budzi w nas emocje, skłania do myślenia i dyskusji. Chcemy siać pozytywny ferment, zachęcać ludzi do uczestniczenia w kulturze, dlatego nasze wystawy i wybory kuratorskie są tak różnorodne – mówi Maciej Domarecki, współzałożyciel i współwłaściciel Galerii AOKZ.


Ważnym elementem naszej misji jest też edukacja. Mamy potrzebę dzielenia się swoją pasją i wiedzą. Wedle założeń AOKZ to strefa otwarta na wszystkie formy artystycznego dialogu ze sztuką – uzupełnia Grzegorz Jarosz, współzałożyciel i współwłaściciel Galerii AOKZ.

Twórcy projektu (EX)plozja nie postawili jeszcze kropki nad i, gdy okazuje się, że udostępnione przez Jacka Porembę zdjęcia Kory to zaledwie część archiwum. Nadal wiele sesji z Korą czeka na odkrycie, a oryginalna wystawa być może będzie miała swoją kontynuację.

Wystawa (EX)plozja zostanie otwarta 9 września. Tego dnia miłośnicy fotografii artystycznej będą mogli skorzystać z wyjątkowego oprowadzania pod okiem autora zdjęć oraz właścicieli Galerii. Wystawa potrwa do 19 września. Więcej informacji na temat Galerii Sztuki AOKZ można znaleźć na www.aokz.pl.

Jacek Poremba – ur. w Łodzi w 1966 roku. Od 1990 roku w zawodzie, zaczynał jako fotograf mody, zyskując ogromny poklask i uznanie. Jego obecną specjalnością są portrety, którym w ostatnich latach poświęca najwięcej uwagi, z przyjemnością dokumentuje również swoje podróże. Współpracował z największymi tytułami prasowymi tj. Viva, Twój Styl, Uroda, Pani, Gala, Cosmopolitan. Jest autorem sesji okładkowych płyt takich artystów jak Katarzyna Nosowska, Kayah/Bregovic, Lipnicka/Porter, Bartosiewicz, Kowalska, Jopek, Kora, Maria Peszek. Jedne z najbardziej ikonicznych zdjęć to te, które powstały w efekcie wyjątkowej przyjaźni z Korą – twórczego spotkania dwóch energii i wrażliwości.

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Łódź | Wydarzenia  | Fotografia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie