nadbudowa

Nietypowa nadbudowa szkoły w Berlinie. Uczniowie zyskali ogromną przestrzeń

Nadbudowa budynku Berlińskiej Szkoły Metropolitalnej to projekt przygotowany przez architektów z pracowni Sauerbruch Hutton.

Budynek Berlińskiej Szkoły Metropolitarnej zbudowany został w 1987 roku. Gmach powstawał w stylu typowym dla budynków publicznych budowanych w NRD. Jego prefabrykowana konstrukcja pozwoliła na powiększenie szkoły o zupełnie nową przestrzeń. Berlińska Szkoła Metropolitalna założona została w 2004 roku i od tamtego czasu intensywnie się rozwija. Władze uczelni stawiają sobie śmiałe plany, kładą nacisk na rozwój, dlatego placówka powiększy się o nowe profile oraz będzie przyjmować większą liczbę uczniów. Aby pomieścić wszystkich niezbędne było stworzenie nowych sal. Jedną z nowych klas tworzą seniorzy.

Budynek szkoły składa się z czterech części, które otaczają sporej wielkości dziedziniec. Projekt architektów zakładał stworzenie nadbudowy na dachach trzech części. W nowym fragmencie zaprojektowano sale lekcyjne, sale muzyczne, bibliotekę, biura administracyjne oraz ogromną aulę. Co ciekawe, z biblioteki można przejść na taras – powstał tam ogród dla uczniów.

Prace budowlane były wykonywane w trakcie trwania zajęć lekcyjnych. Aby przyspieszyć ten proces architekci zaprojektowali nową część w formie prefabrykowanych elementów z drewna, dzięki czemu cały projekt udało się oddać przed czasem. Co ważne, nowa drewniana konstrukcja jest stosunkowo lekka, dlatego nie trzeba było ingerować w fundamenty i wzmacniać konstrukcji nośnej.


Drewniane elementy zostały pokryte miedzią, którą widać zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Nadbudowa została nominowana do konkursu Mies van der Rohe Award 2022, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.

Czytaj też: Ciekawostki | Edukacja | Renowacja | Berlin | Niemcy

fot. Jan Bitter, źródło: EUMies Award