NIVEA stawia automaty do napełniania butelek. Krok w stronę ekologii!

Kolejna międzynarodowa marka stawia na korzystanie z butelek wielokrotnego użytku. NIVEA stawia automaty do napełniania butelek. “To dobry krok w stronę gospodarki o zamkniętym obiegu” – komentują eksperci! 

NIVEA wraz z niemiecką siecią drogerii DM rozpoczęły eksperyment w kilku niemieckich placówkach. W ramach akcji klienci będą zachęcani do przychodzenia do sklepu z własnymi butelkami po żelu, szamponie, czy mydle a następnie napełnianiu go ulubionym kosmetykiem za pomocą specjalnych automatów rozstawionych w drogeriach. 


“Zazwyczaj wygląda to tak: klient wchodzi do supermarketu lub drogerii, w kilka minut wypełnia koszyk pojemnikami z szamponem, mydłem w płynie, pastą do zębów, płynem do płukania ust, kilkoma detergentami i tak dalej. Wszystkie te produkty są w plastikowych butelkach, z których większość nie jest recyklingowana. Kosmetyków używa się przez kilka tygodni, a gdy się skończą, wyrzuca opakowania i wraca do sklepu po nowe. Góry śmieci rosną. A gdyby tak klient uzupełniał raz kupione pojemniki?” – komentuje Maciej Sikorski, dziennikarz serwisuwww.green-news.pl

Każdy klient będzie mógł napełnić jedno opakowanie trzykrotnie. Następnie obsługa poprosi go o jego zostawienie, by organizatorzy akcji mogli sprawdzić pojemnik pod kątem jakości oraz higieny. Konsument w takim przypadku może jednak liczyć na inne opakowanie zwrotne. Dzięki temu przez jakiś czas będzie uczestniczył w zamkniętym obiegu produktu. Na razie jednego, ale z czasem może się to zmienić.

Akcja ma na celu ograniczenie ilości plastikowych odpadów, które każdego roku produkowane są w milionach ton. Odpady tego typu w najlepszym wypadku trafiają do recyklingu, jednak nie każde opakowanie można poddać ponownej obróbce. Wtedy, w najlepszej sytuacji trafiają na wysypiska czy spalarnie odpadów. W najgorszej – do rzek, a dalej do mórz i oceanów, gdzie mogą rozkładać się nawet setki lat.

Nie tylko NIVEA stawia automaty do napełniania butelek. Przypomnijmy, że podobne akcje mają miejsce także w Polsce. Opisywaliśmy między innymi przypadek drogerii Rossmann, w której również stanęły automaty do napełniania butelek (przeczytacie TUTAJ) 

Czytaj też: Ekologia | Recykling | Opakowania | Niemcy | Plastik | Ciekawostki

źródło: www.green-news.pl

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły