Nowa ikona Pragi. Budynek Masaryčka projektu Zaha Hadid Architects

Budynek biurowy Masaryčka zbudowany został w centrum Pragi. Monumentalna bryła ma opływowe kształty, które zdecydowanie wyróżniają ją na tle historycznej tkanki miasta. Projekt budynku przygotowali architekci z pracowni Zaha Hadid Architects.

Gmach już teraz można określić mianem jednego z najbardziej charakterystycznych punktów na architektonicznej mapie Pragi. Architekci z pracowni Zaha Hadid Architects zaprojektowali obiekt, którego estetyka odwołuje się do DNA pracowni.

Budynek powstał jako część dworca Masaryka w Pradze. Biurowiec jest z dworcem połączony. Pracownicy budynku Masaryčka mogą więc tutaj łatwo i szybko dojechać korzystając z transportu publicznego.

Biurowiec Masaryčka wyróżnia horyzontalny układ i dynamiczna elewacja, która składa się z pionowych i poziomych pasów. Pasy te zdają się otulać bryłę, a dzięki różnym długościom nadają budynkowi strzelistej formy. Eleganckie panele mają złoty kolor, który jest nawiązaniem do historycznych budynków Pragi ze złoconymi detalami architektonicznymi.

Budynek ma różną wysokość. Część niższa ma siedem kondygnacji, a część wyższa – dziewięć. Jego budowa jest częścią większego projektu, którego celem jest wizualna transformacja centrum miasta. Centralny plac wokół budynku ma stać się przyjaznym dla pieszych i rowerzystów.


Ciekawostką jest taras widokowy, który zaprojektowany został pomiędzy nowym budynkiem biurowym a dworcem. Przebudowa tego ostatniego zakończy się w 2026 r., dopiero wtedy posadzona zostanie zieleń, która będzie stanowić atrakcyjną przestrzeń do odpoczynku.

Masaryčka jest pierwszym budynkiem w Pradze, które zaprojektował zespół Zaha Hadid Architects.

fot. Boys Play Nice (www.boysplaynice.com)

źródło: Zaha Hadid Architects, Masaryčka 

Czytaj też: Praga | Czechy | Biurowiec | Zaha Hadid | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły