Nowa zieleń w centrum Poznania. Nasadzenia trwają!

To wizytówka miasta. W centrum Poznania pojawia się nowa zieleń. Krzewy i kwiaty sadzone są na remontowanym odcinku ulicy Święty Marcin. Miasto chce naprawić błędy związane z remontem pierwszej części ulicy, która była krytykowana za zbyt małą liczbę powierzchni zielonej.

Wzdłuż ulicy Święty Marcin pojawiają się hortensje, róże i berberysy. Nasadzenia wykonywane są w okolicy skrzyżowania z ulicą Towarową i al. Niepodległości.

Drzewa i zieleń niska są bardzo ważnym elementem Programu Centrum. Święty Marcin pięknieje, co możemy zobaczyć na przebudowanych już odcinkach tej ulicy. Teraz przybywa zieleni niskiej, ale przed nami jeszcze nasadzenia nowych drzew w rejonie auli UAM. Całość będzie stanowić spójną, przyjazną przestrzeń. Zmiany z pewnością dostrzegają pasażerowie tramwajów, które jeżdżą przebudowanym torowiskiem – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Wcześniej nowe drzewa posadzono na ulicy Święty Marcin na wysokości między ulicą Gwarną i al. Niepodległości. Drzewom towarzyszy zieleń niska, która w tym roku już kwitła na przeróżne kolory. Wskazać tu można To róże, szałwie, bergenie, rozplenice i wydmuchrzyce piaskowe. Przy ul. Towarowej rośnie także lipa drobnolistna, pojawią się tam również grusze.

W sumie na odcinku między ul. Gwarną a mostem Uniwersyteckim przewidujemy 49 nowych drzew, z czego 31 już rośnie na swoim miejscu i korzysta z nowego systemu nawadniania. Teraz przyszedł czas na wyspy zieleni w rejonie ul. Św. Marcin, al. Niepodległości i ul. Towarowej, w tym przy nowym przejściu dla pieszych przy placu Mickiewicza. Będą tam zarówno krzewy liściaste, jak i iglaste – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wśród sadzonych obecnie roślin są berberysy, hortensje, trzmieliny, róże, rozplenice, ogniki oraz irgi. Przewidziane są tam również krzewy iglaste, jak cis i jałowiec. W późniejszym terminie pojawią się także kolejne drzewa na ul. Św. Marcin – na odcinku od strony Kaponiery. Przygotowywane jest dla nich miejsce wzdłuż chodnika przed Aulą Uniwersytecką i Collegium Iuridicum – po północnej stronie ul. Św. Marcin. Będą to platany oddzielające chodnik i drogę rowerową od jezdni.


Wzdłuż przebudowanego torowiska tramwajowego między ulicami Gwarną i al. Niepodległości powstały dwa szpalery drzew, które składają się z 18 platanów i 12 wiązów. Co ważne, nie były to nowe sadzonki, ale już piętnastoletnie drzewa.

Co z pozostałą częścią ulicy? Pozostałe prace na odcinku ul. Św. Marcin między ul. Gwarną a mostem Uniwersyteckim są już bardzo zaawansowane. Od połowy maja tym odcinkiem jadą tramwaje. Jezdnie zarówno ul. Św. Marcin, jak i al. Niepodległości zostały już przebudowane i pokryte nową nawierzchnią. Obecnie trwają m.in. prace brukarskie między al. Niepodległości i mostem Uniwersyteckim, gdzie do wykonania pozostały chodniki i drogi rowerowe. W ostatnim czasie trwało m.in. profilowanie i zagęszczanie warstwy podbudowy z kruszywa na drogach rowerowych na ul. Św. Marcin. Przebudowane zostało również przyłącze gazowe do znicza na placu Mickiewicza, zamontowano tablice informacji pasażerskiej na przystankach przy CK Zamek, a także oprawy oświetleniowe na ul. Towarowej.

fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie

źródło: UM Poznań

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Poznań | Miasto | whiteMAD na Instagramie