Nowe drzewa na Starym Rynku w Poznaniu.

Nowe drzewa na Starym Rynku w Poznaniu trafiły już do specjalnych donic. Warto zaznaczyć, że wcześniej na Starym Rynku nie było drzew. Poza samą płytą rynku przybyło również drzew przy uliczkach sąsiadujących z rynkiem. Pierwsze drzewa pojawiły się m.in. na ul. Ratajczaka. Równolegle wykonawca udostępnił pieszym kolejne przestrzenie na starorynkowej płycie.

“Na płycie rynku będzie rosło aż dziesięć drzew, nie licząc roślinności na ulicy Kurzanoga. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, z jak skomplikowaną infrastrukturą mamy do czynienia pod płytą. Wykonawca będzie odpowiedzialny nie tylko za nasadzenia roślin, ale także ich późniejszą pielęgnację.” – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

“Przed rozpoczęciem przebudowy na Starym Rynku brakowało zieleni. Na płycie nie było żadnych drzew. Jedno rosło w rejonie ul. Kurzanoga, jest zabezpieczone i zostanie wkomponowane w nowy zieleniec. W sumie w ramach inwestycji powstają cztery wyspy zieleni. Pierwsze drzewa zostały posadzone w piątek, podobnie jak na ul. Ratajczaka zmieniającej się w ramach Programu Centrum” – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Dwie lipy holenderskie posadzono na ul. Ratajczaka od strony ul. Św. Marcin. Docelowo na całym odcinku między ul. Św. Marcin a Arkadią będzie rosło sześć drzew.

Z kolei na Starym Rynku będą cztery wyspy zieleni z drzewami i niską roślinnością, a także siedziskami dla spacerowiczów. Wcześniej takich miejsc nie było. Zieleńce przewidziane są po obu stronach Odwachu, przy Wadze Miejskiej i w ul. Kurzanoga. Ponadto na Arsenale powstanie zielona ściana.


W piątek na Starym Rynku posadzono pierwsze ozdobne wiśnie. W sumie w ramach stref zieleni na płycie rynku będzie rosło dziesięć nowych drzew, takich jak wiśnia piłkowana Kanzan, wiśnia piłkowana Sunset Boulevard i klon zwyczajny, a jedenasty ambrowiec balsamiczny znajdzie swoje miejsce w ul. Kurzanoga. Sadzone na Starym Rynku drzewa mają formę wielopniową, a obwód każdego z pni wynosi ok. 18-20 cm. Obowiązkiem wykonawcy jest podejście do nasadzeń ze szczególną dbałością i stosowanie odpowiednich zabiegów w kontekście obecnych warunków atmosferycznych. Niemniej drzewa o tej porze roku znajdują się w głębokim spoczynku. Oznacza to, że przewożenie i przesadzanie nie powoduje osłabienia kondycji roślin. Ponadto wykonawca będzie odpowiedzialny za ich pielęgnację, na którą udzielana jest także gwarancja.

Stary Rynek jest stopniowo udostępniany mieszkańcom. W czwartek wykonawca przesunął kolejne opłotowanie placu budowy. Oznacza to, że piesi mają do dyspozycji więcej miejsca i mogą przemieszczać się po nowej nawierzchni. Udostępniona została południowa i zachodnia część płyty, mniej więcej od ul. Wrocławskiej do Franciszkańskiej.

Na starorynkowej płycie ułożona została niemal cała nawierzchnia z nowej, granitowej kostki. Przy zabudowaniach bloku śródrynkowego postępuje też układanie nawierzchni z kostki staroużytecznej. Rozpoczął się także montaż opraw oświetleniowych. Już w najbliższym czasie na Starym Rynku uruchomione zostanie również oświetlenie. Dzięki inwestycji mieszkańcy i turyści będą cieszyli się bezpieczną, dostępną i estetyczną nawierzchnią.

źródło: UM Poznań / poznan.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Poznań | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie  | Zieleń | Place, Skwery, Parki