Mają prosty kształt. Nowe ławki w Warszawie pojawiają się od 2018 roku. Do końca tego roku miasto planuje instalację kolejnych 200 sztuk. Ławki stawiane są przy ulicach, na skwerach i w parkach.
Nowe ławki stawiają pracownicy Zarządu Zieleni. Miejskie meble pojawiają się zarówno na terenach administrowanych przez Zarząd, jak i przez inne jednostki miejskie. Cel jest taki, aby ustawiać ławki w takich miejscach, w których mieszkańcy będą z nich chętnie korzystać. Początkowo takie lokalizacje wskazywali sami warszawiacy w ramach akcji Ławka Warszawska. W 2021 i 2020 r. takie lokalizacje wskazali pracownicy Zarządu Zieleni, do których trafiły uwagi mieszkańców i przedstawicieli innych stołecznych urzędów.
W 2021 r. dużo nowych mebli miejskich postawiono na skwerach: Słoweńskim, Ryskim, Stanisława Broniewskiego „Orszy” czy gen. Jura Gorzechowskiego oraz w parkach: Morskie Oko, Promenada, Parku Edwarda Szymańskiego oraz Parku Fosa i Stoki Cytadeli. W tym ostatnim pojawiła się rekordowa liczba ławek, bo aż 71. Zastąpiły one stare, zniszczone meble miejskie.
Ławki stawiane są także przy warszawskich ulicach i na placach. W Śródmieściu wiele takich nowych mebli miejskich ułatwia wypoczynek i uatrakcyjnia przestrzeń publiczną m.in. na Powiślu przy ulicach Topiel i Kruczkowskiego, a także w okolicy placu Trzech Krzyży. Kolejne ławki zamontowano np. na Pradze-Północ (Plac Wileński), na Bielanach (przy ul. Marymonckiej) czy na Bemowie (przy ul. Wrocławskiej). Obecnie trwa ustawianie ławek na Pradze-Południe czy w Wesołej.
Mała architektura pojawia się w mieście coraz częściej także dzięki realizacji projektów z budżetu obywatelskiego – towarzyszy nowym nasadzeniom przy ulicach, w parkach i na skwerach. W ramach projektu „Rewitalizacja terenu pomiędzy ulicą Redutową a Elekcyjną” w okolicy Reduty Wolskiej poza zielenią i nowymi alejkami pojawiło się też 35 ławek. Kolejny, realizowany obecnie, projekt „Zielona Wola” jako jeden z elementów zakłada montaż ławek między Cmentarzem Wolskim a ul. Redutową. W przyszłym roku tych elementów małej architektury będzie więcej m.in. dzięki projektom „777 ławek dla Warszawy” i „Ławki na Bródnie na rok 2022”.
Jednak nam najbardziej podobają się ławki, które ustawiono w otoczeniu Pałacu Kultury. To drewniane konstrukcje, których kształt przywodzi na myśl popularne siedziska montowane na dworcach w latach 60. w PRL. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
Czytaj też: Meble miejskie | Warszawa | Drewno | Meble | whiteMAD na Instagramie
fot. K. Babicki, źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy