Nowe meble liturgiczne dla paryskiej Notre-Dame. Znamy projekty!

W 2022 roku ogłoszono konkurs na projekt nowego wyposażenia paryskiej katedry Notre-Dame. Część jej wnętrza uległa zniszczeniu podczas wielkiego pożaru z 2019 roku. Nowe meble liturgiczne zostały wybrane w drodze konkursu. Spośród dziesiątek prac wybrano te, które wyposażą odbudowywaną świątynię. 

Pożar w katedrze Notre-Dame w Paryżu wybuchł 15 kwietnia 2019 roku. Płomienie objęły dach świątyni i znajdującą się na nim sygnaturkę. Później rozprzestrzeniły się na jedną z wież budowli. Zniszczeniu uległy XIX-wieczne górne witraże w szczytach transeptu oraz część sklepienia, która zapadła się do środka kościoła. Znajdujące się tam meble liturgiczne i inne przedmioty, których nie udało się w porę ewakuować, zostały uszkodzone. Konieczne więc stało się wykonanie nowego wyposażenia.

Katedra Notre-Dame przed pożarem. Źródło: mobiliernotredame

Nowe meble liturgiczne


Arcybiskup Paryża powołał więc Komitet Artystyczny złożony z 18 członków, m in. Ministerstwa Kultury czy wykwalifikowanych osób w dziedzinie, teologii, historii sztuki i designu. To właśnie Komitet Artystyczny kierował pod prezydencją arcybiskupa Paryża konkursem na projekt nowego wyposażenia liturgicznego świątyni. Konsultacje rozpoczęte przez arcybiskupa Paryża 11 października 2022 r. spotkały się z oczekiwanym sukcesem, złożono aż 69 projektów. Spośród nich duchowny wybrał prace o „ szlachetnej prostocie ”, które nie przyćmiewałyby wielkości i majestatu katedry oraz oddawały szacunek miejscu, jako jednemu z najważniejszych pod względem i religijnym, i historycznym na całym świecie. Za zwycięski projekt na nowe miejsca dla wiernych odpowiada Ionna Vautrin. Jej krzesło zostanie wyprodukowane w nakładzie 1500 egzemplarzy. Kolejne projekty, czyli meble liturgiczne, są ściśle powiązane ze stylistyką krzeseł i ze sobą korespondują, tworząc spójną całość. Zaprojektował je Guillaume Bardet. Sylvain Dubuisson stworzył natomiast projekt dużego relikwiarza, w którym będzie prezentowana m. in. korona cierniowa.
Postępy z prac przy odbudowie katedry Notre-Dame można śledzić TUTAJ.

Źródło: dioceseparis.fr

Zobacz też: whiteMAD na Instagramie | Wnętrza | Zabytek | Architektura sakralna | Meble | Paryż | Francja

Temat: Nowe meble liturgiczne dla paryskiej Notre-Dame. Znamy projekty!