Nowe skrzydło Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Fot. Tomasz Hejna LAGOMphoto

Nowe skrzydło Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Stanęło na miejscu przedwojennej willi

Nowe skrzydło Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu stanęło przy ul. Strzeleckiej, na miejscu wyburzonej w 2021 roku przedwojennej willi. Niedawno wybudowany szpitalny obiekt zapewnia pacjentom i personelowi dodatkowe 6,5 tys. m kw. przestrzeni. Znalazło się tam miejsce na poradnie, dzienny oddział chemioterapii czy dodatkowe sale operacyjne.

Obszerny pięciopiętrowy obiekt na charakterystycznych wspornikach stanął przy ul. Strzeleckiej 37. Zastąpił niewielką willę z 1933 roku wyburzoną pod rozbudowę szpitala (budynek skreślono z rejestru zabytków w 2016 r.). Dominująca w przestrzeni bryła z obszernym podcieniem to realizacja projektu warszawskiej Autorskiej Pracowni Architektury CAD. Został on wybrany w konkursie przeprowadzonym przez SARP w 2018 roku.

Nowe skrzydło Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Fot. Tomasz Hejna LAGOMphoto


Na powierzchni 6,5 tysiąca metrów kwadratowych znalazły się m.in. miejsca licznych poradni specjalistycznych oraz duży oddział dzienny chemioterapii, umożliwiający leczenie pacjentów w trybie ambulatoryjnym. Nie zabrakło tu również trzech sal operacyjnych, dzięki którym baza WCO zwiększyła się z sześciu do dziewięciu takich bloków.

Przedwojenna willa przed wyburzeniem i to samo miejsce dziś. Fot. Tomasz Hejna LAGOMphoto

Wyrazisty projekt nowego skrzydła szpitala w luźny sposób odwołuje się zarówno do przedwojennego modernizmu, jak i motywu z pierwszych powojennych dekad w postaci wsporników o kształcie litery V. Całość bryły oraz jej wykończenie wyraźnie wskazują jednak na współczesny rodowód budynku. Jego wnętrza zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wpływać pozytywnie na samopoczucie pacjentów. Na ostatnim piętrze powstał nawet przeznaczony dla nich ogród z widokiem na starą część Poznania.

Ulica Strzelecka w 2020 i 2024 r. Fot. Tomasz Hejna LAGOMphoto

Budynek przy ul. Strzeleckiej jest połączony z istniejącymi budynkami WCO przy ulicy Garbary m.in. poprzez trakt centralnego bloku operacyjnego oraz korytarze na poszczególnych piętrach.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 136,5 mln zł. Większość tej kwoty pochodziła z budżetu województwa wielkopolskiego.

 

Zdjęcia: Tomasz Hejna LAGOMphoto

Źródło: radiopoznan.fm, architekturaibiznes.pl

Czytaj też: Poznań | Kamienica | Renowacja | Ciekawostki | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie