Nowe zadaszenie na Starym Rynku w Poznaniu w ogniu krytyki. Powinno zniknąć?

Remont Starego Rynku w Poznaniu jest już na ukończeniu. Trwająca kilka lat metamorfoza miała stworzyć nową odsłonę i odświeżyć wizerunek tego bogatego w zabytki miejsca. Niestety, nie wszystko poszło zgodnie z planem. Niemałe kontrowersje wzbudziło zadaszenie zainstalowane nad pasażem pomiędzy modernistycznymi pawilonami z 1962 roku, stojącymi pośrodku Starego Rynku.

Pawilony mieszczą Galerię Miejską Arsenał oraz Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. Po wojnie nie odtworzono w tym miejscu kamienic z początku XX wieku i zdecydowano się na współczesną architekturę.

Pomysł na budowę konstrukcji pojawił się po tym, kiedy na kilku edycjach festiwalu teatralnego Malta tymczasowe zadaszenie świetnie spełniało swoją funkcję. Odbywały się pod nim liczne koncerty i spotkania z artystami. Miasto uznało, że warto wykorzystać ten fakt i na stałe zmodernizować szeroki pas pomiędzy pawilonami.


Projektowane zadaszenie miało być dyskretne, lekkie i ruchome – tak, aby po złożeniu nie zakłócało cennej osi widokowej. Niestety, finalnie zbudowano coś kuriozalnego i zupełnie odwrotnego od planów zawartych w projekcie. Ciężki w formie i nieruchomy dach zupełnie nie przypomina tego, który miał powstać. Podobne konstrukcje można spotkać na wiatach śmietnikowych czy bazarach. Nieruchomy dach nie dosyć, że zaburza widok na pobliski pałac Mielżyńskich, to jeszcze zasłania najcenniejszy zabytek – renesansowy ratusz.

Widok na ratusz przed i po zamontowaniu zadaszenia. Fot. Blizny Poznania i redakcja whiteMAD

Do kontrowersyjnej sprawy odniosła się Maja Chłopocka z Poznańskich Inwestycji Miejskich w wywiadzie dla regionalnej poznańskiej telewizji WTK: “Po zmianach dach jest tańszy w eksploatacji, gdyż wystarczy czyścić go raz, maksymalnie dwa w roku. W przeciwnym wypadku czyszczenie byłoby droższe ze względu na niepłaski kształt dachu. […] Wykonany dach znosi obciążenie śniegiem, więc można go pozostawić na zimę bez konieczności demontażu“.

Nowy dach nad pasażem w tak cennym kulturowo i historycznie miejscu odbieramy jako brak szacunku dla tego obszaru. Poznański Stary Rynek został oszpecony, nie takiej formy zadaszenia oczekiwaliśmy od zapowiadanego projektu. Ale co o nim myślą nasi czytelnicy?

Co sądzisz o nowym zadaszeniu na rynku?

View Results

Loading ... Loading ...

Źródło: architekturaibiznes.pl, noizz.pl

Fot. redakcja whiteMAD

Czytaj też: Architektura | Metamorfoza | Modernizm | Zabytek | Poznań | Modernizm | Archialert