Nowe zielone przystanki w Katowicach. Będą gotowe w tym roku

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach pokazał, jak będą wyglądać nowe zielone przystanki. Ich budowa zrealizowana zostanie w ramach unijnego projektu UPSURGE, który wspiera zieloną transformację wybranych miast w Europie.

W sumie pojawią się cztery takie przystanki. Ich koncepcyjny projekt przygotowali architekci z gliwickiej pracowni 44STO, która specjalizuje się w projektowaniu terenów zielonych.

W ramach projektu oprócz przystanków powstanie nowy teren zielony w pobliżu katowickiego Rynku. Powstanie projektu poprzedziło w sumie 15 warsztatów zorganizowanych z mieszkańcami. Po trzy warsztaty dla pięciu lokalizacji. Pierwsze spotkania miały roboczy charakter i pozwoliły wypracować koncepcję zmian. Na drugich spotkaniach architekci zaprezentowali pierwsze koncepcje. Zebrane wtedy uwagi pozwoliły stworzyć finalne projekty.

Nowe zielone przystanki obsadzone zostaną roślinnością odporną na suszę, sól i zanieczyszczenie powietrza. Roślin nie trzeba będzie regularnie podlewać czy nawozić.

Jako pierwszy zbudowany zostanie przystanek autobusowy Ochojec Szpital przy ulicy Ziołowej. Planowane jest posadzenie tu trzech drzew, bylin, traw ozdobnych i krzewów. Dach wiaty pokryty będzie zielenią. Ma on spowalniać spływ wody opadowej i obniżać temperaturę – docenić mają to pasażerowie korzystający z przystanku w upalne dni.

Jako kolejny metamorfozę przejdzie przystanek autobusowy Dąb Kościół przy ulicy Chorzowskiej.

Miejsce to charakteryzuje się wysokim poziomem hałasu, porywami wiatru oraz nasłonecznieniem. Dodatkowo przestrzeń wokół przystanku jest bardzo niewielka, więc projekt jest tu bardzo wymagający. Na wiacie przystanku pojawi się roślinny dach gromadzący wodę z opadów. Natomiast część brukowanej powierzchni zostanie zastąpiona krzewami ozdobnymi, bylinami, trawami i pnączami – informuje UM Katowice na stronie katowice.eu.

Zielone rozwiązania pojawią się też na przystanku autobusowym przy rzeźbie Żyrafy w Parku Śląskim. Miejsce to jest mocno nasłonecznione i brakuje cienia, w którym można schować się przed skwarem. Projekt zakłada budowę tutaj zielonego dachu i posadzenie nowego drzewa. Całość uzupełni niska roślinność.


Koncepcja zakłada też interwencję na placu przed wejściem do byłego budynku Muzeum Śląskiego. Część terenu zostanie odbrukowana i zazieleniona. Posadzone zostaną dwa drzewa, byliny, krzewy i trawy.

Przetarg na realizację prac ogłoszony zostanie w najbliższych tygodniach. Z nowych przystanków mieszkańcy będą mogli korzystać jeszcze w tym roku.

W projekcie UPSURGE biorą udział takie miasta jak: Belfast, Breda, Budapeszt, Maribor, a także instytucje naukowe, firmy i organizacje pozarządowe z 13 krajów Europy. Celem tego projektu jest wypracowanie rozwiązań, które można skutecznie wprowadzać, by poprawić jakość życia mieszkańców. Miasta i instytucje zaangażowane w udział w projekcie stawiają sobie za cel poprawę jakości powietrza, obniżenie temperatury i ułatwienie retencjonowania wody.

źródło: katowice.eu

Czytaj też: Katowice | Komunikacja miejska | Place, Skwery, Parki  | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie