Nowoczesna plomba w Koszalinie projektu studentki Nikoli Kaczmarzyńskiej

Nikola Kaczmarzyńska przygotowała projekt plomby, która ma pozytywnie wpływać na rozwój centrum. Jest to jej projekt dyplomowy, przygotowany na kierunku architektura wnętrz, którym obroniła licencjat na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Promotorem była dr hab. Katarzyna Radecka. Tytuł pracy: Plomba w śródmieściu jako element centrotwórczy. Usługi i apartamenty.

Przedmiotem opracowania jest projekt kompleksu mieszkaniowego wraz z usługami zlokalizowanej w Śródmieściu w Koszalinie. Działka znajduje się w północno – zachodniej części Śródmieścia przy ulicy Zawiszy Czarnego, Bogusława II oraz Kazimierza Wielkiego. Budynek jest obiektem 3 kondygnacyjnym z dachem wielospadowym. Głównym celem pracy było stworzenie koncepcji nowego obiektu użyteczności publicznej. W kondygnacji parterowej znajdą się usługi gastronomiczne oraz handlowe. Poziom 1, 2 to kondygnacje mieszkalne, oferujące mieszkania dwupokojowe i kawalerki. Każdy z budynków spełnia oczekiwania każdego typu.

ZAPOMNIANE CENTRUM MIASTA

Podczas swojej edukacji miałam okazję mieszkać w kilku większych miastach, w tym za granicą i zawsze wracając do rodzinnego Koszalina zadawałam sobie pytanie-dlaczego moje miasto nie tętni życiem? Mogłoby się wydawać, że problem wynika z wielkości miasta lub małej ilości atrakcyjnych miejsc aktywności społecznej, natomiast nie w tym problem. Podczas pracy w gastronomii w okresie studiów dość wnikliwie dotknęłam tego problemu. Badałam opinię lokalnej społeczności. Zwróciłam uwagę na strukturę innych miast. Definiując pojęcie Śródmieścia rozumiemy przez to przestrzeń, która skupia najistotniejsze funkcje w jednym miejscu oraz charakteryzuje się zwartą zabudową architektoniczną. Poznając definicję omawianej przestrzeni oraz analizując dominujące funkcje odpowiedziałam sobie na pytanie jakie funkcje trzeba poruszyć by miasto wyróżniało się większą aktywnością. Problematyka Koszalina zaczyna się w rozbiciu funkcji usługowych po całej powierzchni miasta. W swojej pracy dyplomowej postanowiłam skupić główną uwagę na terenie Śródmieścia, które po prostu powinno tętnić życiem. Tym sposobem moglibyśmy zauważyć większą aktywność w głównej części miasta.

NOWOCZESNA PLOMBA W JAKO ELEMENT CENTROTWÓRCZY

Poddałam analizie działki znajdujące się w Śródmieściu oraz wnikliwie przeanalizowałam Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzeni. Istnieje tam zapis o zakazie umiejscowienia garaży wolnostojących, które jednak stanowią spory procent zabudowy miasta. Postanowiłam je usunąć, jednocześnie nie pozbywając mieszkańców miejsc parkingowych. Przy ulicy Grunwaldzkiej znajduje się duży miejski parking, który nie jest wykorzystywany.

Układ architektoniczny nowopowstałego obiektu przeznaczony jest do wybranych funkcji uwzględniających potrzeby lokalnej społeczności. Jest to zabudowa uzupełniająca, dopasowująca się do tej już istniejącej. W nowopowstałej zabudowie znajdują się trzy budynki, o różnej powierzchni oraz charakterze.  W frontowej części zabudowy znajdują się mieszkania o największej powierzchni jak i usługa z największym zapleczem gastronomicznym.  W pozostałych dwóch można znaleźć kawalerki i mniejsze usługi dostosowane np. pod cukiernię czy koktajl bar lub małe bistro.

W celu zróżnicowania funkcji nowoczesna plomba ma przeszklenia w częściach usługowych, natomiast część mieszkalna została pokryta białą i czarną płytą elewacyjną. Każda z części kompleksu została dostosowania pod potrzeby osób niepełnosprawnych.  Przeznaczeniem budynku jest działalność związana z gastronomią oraz funkcją mieszkaniową. Lokalizacja obiektu sprzyja zapotrzebowaniu na tego typu działalność. Nowe mieszkania w tej okolicy staną się dodatkową przestrzenią dla potencjalnych kupców mieszkań, jak i dodatkowym miejscem dla świadczenia usług wynajmu krótkoterminowego.

PROJEKT ARANŻACJI WNĘTRZA

Przeznaczeniem lokalu jest działalność związana z gastronomią, kulturą i aktywnością społeczną. Lokalizacja nowo powstałego obiektu sprzyja zapotrzebowaniu na tego typu działalność, ponieważ mówimy o  stricte śródmieściu, czyli “sercu miasta”. Goście restauracji odwiedzając lokal odpoczną w dobrej atmosferze, skosztują dobrego jedzenia oraz trunków.

Układ architektoniczny nowo powstałej restauracji wydziela dwie strefy. Jedna z nich w ciągu dnia pełni funkcję kawiarnianą, natomiast wieczorami staje się formą coctail baru. Druga część restauracji natomiast to część jadalniana. Duże przeszklenie na elewacji frontowej ma za zadanie wyeksponować restaurację w celu podkreślenia ważności lokalu w tym obiekcie oraz okolicy. Restauracja zaprojektowana została z myślą o gościach, którzy będą mogli odbyć tu spotkania biznesowe, czy towarzyskie. Ze względu na pobliskie miejsca pracy funkcji administracyjnej, może być to miejsce idealne do odbycia ważnych rozmów lub zorganizowania obiadów bądź kolacji firmowych. Dania przyrządzane w restauracji, bazujące na produktach regionalnych i świeżych mogą również zachęcić przejezdnych do odwiedzenia Śródmieścia miasta.

W lokalu zostały wydzielone dwie strefy, skierowane ku konkretnym typom spotkań. Układ stolików pozwala na przyjęcie grupy do 25 osób przy jednej rezerwacji.

Warto wyszczególnić grono odbiorców do których jest skierowany projekt restauracji:

  • mieszkańcy Koszalina oraz okolic,
  • turyści odwiedzający miasto, których chęcią jest skosztowanie dobrego jedzenia,
  • osoby dorosłe.

NIECH KOSZALIN BĘDZIE PEŁNIĄ ŻYCIA

Miasto naprawdę ma szansę odżyć. Taka inwestycja byłaby z pewnością bardzo kosztowna, natomiast dałaby szansę na drugie życie. Budując prawdziwe centrum miasta bylibyśmy w stanie zobaczyć mieszkańców Koszalina na ulicach, nie tylko w godzinach ich pracy. Taki projekt zapewniłby nowe miejsca pracy, nowe miejsca inwestycji czy przyszłych miejsc zamieszkania.

Czytaj też: Miasto | Kamienica | Wnętrza | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie