Nowoczesna stodoła z marokańskimi akcentami nieopodal Głogowa.

Nowoczesna stodoła z marokańskimi akcentami brzmi oryginalnie, jednak jak się okazuje, te dwa style świetnie do siebie pasują. Zestawienie stylu nawiązującego do tzw. nowoczesnych stodół, stylu industrialnego, a także elementów zaczerpniętych z marokańskiej kultury okazało się świetnym połączeniem. W efekcie architekt Bartłomiej Zabój z pracowni THEZA Architekci, stworzył nietuzinkowy, eklektyczny dom, który odpowiada na potrzeby właścicieli. 

Inwestorzy zwrócili się do architekta z prośbą o zaprojektowanie nowego domu, który odpowie na potrzeby powiększającej się rodziny. Celem było stworzenie całkowicie nowego budynku, który wpisze się w lokalną architekturę gospodarską, ale jednocześni pozwoli na odgrodzenie się od drogi dojazdowej i obiektów rolniczych, które wchodzą w skład gospodarstwa właścicieli.

Bezkres otwartej przestrzeni, ekspozycja na warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, czy słońce, spowodowały, że bryła obiektu musiała zostać zaprojektowana nieco inaczej, niż tradycyjne stodoły. W tym celu, stworzoną piętrzącą się bryłę, która niejako składa się z wielu kubików, nachodzących na siebie, tworząc nieregularną, kaskadową bryła, która nie tylko pozwala na stworzenie kameralnych pomieszczeń i wnęk wewnątrz bryły, ale także pozwala na zredukowanie oddziaływania sił natury.

Kolejnym wymogiem właścicieli było to, by salon z aneksem kuchennym oraz atrium stały się kluczowym miejscem dla aktywności całego domu. Przeszklone wejście główne zlokalizowane jest w zadaszonej części narożnika północno-zachodniego i prowadzi bezpośrednio do wielofunkcyjnej przestrzeni dziennej, otwierającej się na bezkres linii horyzontu. Ta przestrzenna część domu otwarta i dostępna jest niezależnie z każdej strony domu. Miejsce to scharakteryzowane przez podniesiony strop i wysokie przeszklenia stanowi centralny punkt domu, który łączy wnętrze z ogrodem.

Parter budynku wyposażony jest dodatkowo w część zaplecza w postaci garażu z małym kącikiem warsztatowym, pomieszczenia gospodarcze, techniczne czy też śluzy pomiędzy strefami technicznymi i mieszkalnymi.  Piętro obiektu to wyłącznie strefa prywatna rozdzielona na część sypialni rodziców oraz strefę dla dzieci. Każda z tych stref ma dostęp do małych tarasów pozwalających na bezpośredni kontakt z urządzoną zielenią.

Projektowane materiały wykończeniowe takie jak beton, szkło, blacha tytan-cynk, aluminium, cegła i drewno zapewniają obiektowi trwałość i ponadczasowość. W budynku zastosowane zostaną kompleksowe instalacje produkcji, odzysku i oszczędzania energii pozwalające na niski koszt i prostotę użytkowania.

Metryka projektu:
Tytuł:
Nowoczesna stodoła z marokańskimi akcentami nieopodal Głogowa.  
Lokalizacja
: powiat Głogowski
Autorzy: arch. Bartłomiej Zabój
Powierzchnia: 400 m2
Projekt: 2021-23

O pracowni: 
THEZA jako grupa projektowa powstała w 2007 roku, zrzeszając młodych architektów, grafików oraz tych, którzy projektują z pasją. Działając od lat na wielu płaszczyznach projektowych oraz zdobywając kluczowe doświadczenie w renomowanych polskich i zagranicznych biurach architektonicznych, od 2015 roku jako THEZA Architekci tworzymy zespół profesjonalistów skutecznie realizujących wszelkie zadania projektowe w dziedzinie projektowania architektonicznego i wnętrz w każdej skali.
Ponad usługi projektowe wspieramy Inwestorów naszym doświadczeniem na wszystkich fazach Inwestycji.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Dom jednorodzinny | whiteMAD na Instagramie  | Wnętrza | Eklektyzm