Nowoczesny dom pod Warszawą zatopiony w zieleni

Budynek zaprojektowali Tomasz Janiec i Kamila Fijałkowska-Janiec z pracowni MEEKO Architekci. Dom zaprojektowany został pod Warszawą, a jego budowa już trwa. Architekci zaproponowali nowoczesną formę, która w sumie daje mieszkańcom 297 m kw. powierzchni.

Dom PM pod Warszawą zaprojektowany został z inspiracji nowoczesną architekturą podmiejskich rezydencji mieszkalnych zatopionych w otoczeniu zieleni. Założenie rezydencjonalne jest oparte na planie zwartej zabudowy, na który składa się strefa podjazdu, następnie budynek mieszkalny oraz przestrzeń patio z tarasem otwierająca się na ogród. Poprzez świadome dążenie do oddzielenia od otoczenia od strony ulicy i zastosowanie strefowania funkcjonalnego, architektura zapewnia mieszkańcom poczucie prywatności, komfort użytkowania oraz poczucie intymności.

Na formę i wyraz architektoniczny budynku składają się dwie bryły prostopadłościenne, położone jedna na drugiej. Dolna bryła jest bardziej rozległa i stanowi podstawę budynku, urozmaiconą podcięciami w postaci niszy wejściowej oraz niszy z tarasem. Nad częścią tarasu znajduje się otwór w stropie, który umożliwia dogodniejsze nasłonecznienie dla znajdującej się w patio roślinności. Tym sposobem forma budynku jest wzbogacona o dodatkowe wnętrze jakim jest zielone patio dla mieszkańców.

Idea wewnętrznego patio polega na stworzeniu charakterystycznego miejsca w domu, prywatnego azylu i jednocześnie źródła światło dla strefy przyziemia w budynku. W ten sposób budynek otwiera się na zieleń w dziedzińcu oraz powiększa przestrzenie powierzchni użytkowych zlokalizowanych w części przyziemia – opisują autorzy projektu.

Układ funkcjonalny Domu PM rozkłada się na dwóch kondygnacjach w tradycyjny sposób. Na parterze znajduje się część dzienna połączona wiatrołapem z częścią techniczną z garażem na dwa samochody. Z kolei na piętrze jest zlokalizowana strefa prywatna z sypialniami mieszkańców. Kondygnacje są połączone otwartą klatką schodową zlokalizowaną w centralnej części domu. W części dziennej ważną rolę odgrywa przestronny taras zewnętrzny zadaszony stropodachem kompozycyjnie połączonym z całą bryłą. Taras stanowi przedłużenie salonu oraz strefę odpoczynku mieszkańców na świeżym powietrzu.


Architektura Domu PM jest oparta na subtrakcji przestrzennej brył. Ten motyw podkreśla formę i atmosferę projektu domu nie tylko na rzucie, ale także w przestrzennej kompozycji elewacji budynku – dodają architekci.

Charakter domu tworzą również materiały zewnętrzne. Ściany zewnętrzne są wykończone wydłużonymi płytkami ceglanymi o jasnej tonacji, które podkreślają horyzontalności domu. Struktura cegły jest przeplatana współczesnymi aluminiowymi ramami okiennymi o dużych rozmiarach w kolorze ciemno-grafitowym, które otwierają się na otoczenie. Dodatkowymi akcentami na elewacjach są wypełnienia w postaci wertykalnych lameli aluminiowych w kolorze ciemnografitowym, które doskonale kontrastują z jasno-białą strukturą cegły. Rezultatem takiego zestawienia materiałów jest harmonijna kompozycja, która jest ponadczasowa i charakterystyczna dla rezydencjonalnych podmiejskich willi.

Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec

Zespół: Monika Piguła, Damian Maj

Zakres: Projekt koncepcyjny, budowlany i wykonawczy

Kamila Fijałkowska-Janiec i Tomasz Janiec

O architektach:

Pracownię MEEKO Architekci tworzy para doświadczonych architektów: Kamila Fijałkowska-Janiec i Tomasz Janiec wraz zespołem wykwalifikowanych pracowników oraz podwykonawców branżowych. W portfolio firmy znajduje się wiele projektów oraz zrealizowanych inwestycji mieszkaniowych, usługowych i biurowych. – Do swojej pracy podchodzimy ambitnie i z pasją. W projektowaniu dążymy do funkcjonalnych i przemyślanych rozwiązań. Słuchamy potrzeb i oczekiwań Inwestora. Wierzymy, że dobry pomysł, jakość, użyteczność i trwałość w rzeczywistości bronią się same – tłumaczą Kamila Fijałkowska-Janiec i Tomasz Janiec.

źródło: MEEKO Architekci

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Warszawa | Minimalizm | Elewacja | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie