Nowoczesny dom z płaskim dachem. Powstał w malowniczym zakątku

Budynek zaprojektował Michal Kotlas z pracowni Prodesi/Domesi we współpracy z grupą architektów. Dom z płaskim dachem zbudowany został w czeskich Morawach i ma 303 m kw powierzchni użytkowej.

Dom powstał dla trzyosobowej rodziny i dwóch psów. Dla tych ostatnich powstała specjalna strefa do kąpieli, ale o niej później. Zacznijmy od idei. Właściciele pochodzą z południowych Moraw. Swój wymarzony dom chcieli zbudować właśnie w takim krajobrazie. Wybrali działkę na obrzeżach uroczego miasteczka. W pobliżu uprawiana jest winorośl, a teren charakteryzuje się pofałdowanym krajobrazem z licznymi winnicami i malowniczymi wioskami.

Inwestor wybierając architektów wiedział co robi. Ich poczucie estetyki jest zbieżne, dlatego przygotowanie projektu przebiegło sprawnie. Początkowo skorzystali z technologii VR, dzięki której przez gogle mogli zobaczyć, jak może wyglądać ich dom i wprowadzić pewne zmiany.

Powstał drewniany budynek, którego wygląd koresponduje z pobliską przyrodą.

Chcieliśmy, aby zieleń z zewnątrz przenikała do wnętrza domu, co udało się osiągnąć dzięki przeszklonym ścianom i atriom łączącym przestrzeń wewnętrzną z ogrodem poprzez tarasy. W jednym z atriów posadziliśmy drzewo, które tworzy interesującą grę światła i cieni – wyjaśnia architekt Michal Kotlas.

Główne wejście do budynku nie jest grodzone. To minimalistyczne rozwiązanie i element wpływający na modernistyczny odbiór bryły. Wokół domu ustawiono betonowe ściany, które kadrują widok na prywatną część ogrodu. Ściany te łączą również wewnętrzne przestrzenie domu z otoczeniem. Dom z płaskim dachem wtapia się w krajobraz. Architekci stworzyli na jego powierzchni ogród. Obecność zieleni na dachu właściciele doceniają zwłaszcza w upalne dni – warstwa roślin i ziemi zapobiega przegrzaniu się budynku. Część dachu została wysunięta nad taras, przez co tworzy zadaszenie, a mieszkańcy mogą tu przebywać w deszczowe dni.

Obok tarasu zbudowano sporej wielkości basen. Pełni on również funkcję dekoracyjnego stawu. Po przeciwnej stronie powstał bardziej tradycyjny basen o prostych wymiarach. Co ciekawe, po przeciwnej stronie działki zbudowano niewielki dom dla gości. Ma on kształt sześcianu.


Projektując dom i wnętrze architekci postawili na wysokiej jakości materiały. Ogromne okna mają ukryte ramy, przez co nie zakłócają widoku na zieleń. Główną częścią domu jest strefa dzienna z dużą kuchnią, jadalnią i strefą wypoczynkową. Część ta została w pełni otwarta na zewnątrz.

Chcąc zadbać o funkcjonalność i wygodę domowników zaprojektowano liczne schowki. W pomieszczeniu gospodarczym ustawiono pralkę, suszarkę, blat do prasowania i podwyższoną kabinę prysznicową dla psów.

projekt: Prodesi/Domesi

zdjęcia: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Minimalizm | Drewno | whiteMAD na Instagramie