Nowy dom w sąsiedztwie starych kamienic. Architekci zaprojektowali go z cegły

Jednorodzinny dom z cegły znajduje się w miejscowości Münster w Niemczech, w otoczeniu starych kamienic. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni Hehnpohl Architektur bda.

Budynek wzniesiony został w historycznej części miasta, dlatego architekci musieli sprostać trudnemu zadaniu – zaprojektować nowoczesny dom, który będzie dobrze wyglądać w otoczeniu starych budynków. Centrum Münster jest gęsto zabudowane i wypełniają go najstarsze budynki miasta.

Architekci nie zdecydowali się na projekt o historyzującej formie. Zamiast tego postawili na nowoczesny kształt, a wartość historyczną osiągnięto poprzez odpowiedni wybór materiału elewacyjnego. To cegła, dzięki której bryła bardzo dobrze wpisała się w klimat dzielnicy i z szacunkiem odnosi się do starszych sąsiadów. Powstał dom mający trzy poziomy w części nadziemnej. Bryłę wieńczy dach o klasycznym, dwuspadowym kształcie. Budynek jest plombą wciśniętą między dwa stare domy, jednak architekci zachowali tutaj idealne proporcje.

Wnętrze jest surowe. Projektanci świadomie pozostawili odsłonięty beton na ścianach i sufitach. Elementem, który ociepla pomieszczenia jest drewniana podłoga.

W projekcie najważniejsza jest jednak fasada, którą wykonano z cegły Linaqua Vino od Wienerberger. Frontowa elewacja posiada uskoki, które w dyskretny sposób nadają budynkowi dynamizmu. Powstały “zygzaki”, które są charakterystyczne dla tego budynku i wyróżniają go pośród innych. W ten sposób architekci pokazali kunszt swojej pracy, wybierając skromny materiał elewacyjny i świadomie kształtując front udowodnili, że nawet minimalistyczny obiekt może wyróżniać się z otoczenia.

Budynek projektu Hehnpohl Architektur bda walczył w zeszłym roku o tytuł najlepszego obiektu z cegły w konkursie Wienerberger Brick Award 2020. Budynek zgłoszony został do kategorii Feeling at Home.

Czytaj też: Cegła | Biblioteka  | Historia | Renowacja

fot. Hehnpohl Architektur bda, źródło: materiały prasowe Wienerberger Brick Award