Nowy mural na szpitalu dziecięcym w Białymstoku przestawiający sympatycznego misia lekarza zasłonił namalowane w tym miejscu słońce, które zdobiło ścianę szpitala przez ponad 40 lat. Zdaniem dzieci słońce było smutne i wzbudzało w dzieciach strach. Mural z misiem lekarzem powstał dzięki inicjatywie lokalnego festiwalu Up To Date Festival (więcej tutaj). Sponsorami akcji są Miasto Białystok, Województwo Podlaskie, Polska Sieć Handlowa Lewiatan, Electrum , Podlaskie Zakłady Zbożowe S.A. Autorami i twórcami grafiki są Gosia Detner Illustration , Good Looking Studio oraz wielu, wielu innym!
Pomysł budowy Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku powstał w latach 70-tych ubiegłego wieku. Formalnie placówkę powołano do życia w 1988 roku, a budowa szpitala trwała aż 23 lata. Starania nad rozpoczęciem inwestycji rozpoczęła prof. Maria Rudobielska (w tym okresie kierownik Instytutu Pediatrii AMB). Zaangażowała ona ówczesne władze miasta i województwa, władze uczelni (rektor Konstanty Wiśniewski) oraz grupy ludzi życzliwych dzieciom.
W rezultacie 1 listopada 1974 r. powołano Społeczny Komitet Budowy Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Dziecka w Białymstoku. Jego głównym celem było gromadzenie społecznych środków pieniężnych oraz działalność w kierunku rozpoczęcia budowy. Uczelnia zaczęła też rozpowszechniać cegiełki wśród instytucji i organizacji publicznych. W ciągu roku zebrano 6,5 mln zł pochodzących z darowizn zakładów pracy i osób fizycznych.
Nowy mural na szpitalu dziecięcym w Białymstoku
Powstały szpital dziecięcy od początku jego funkcjonowania zdobił mural prezentujący słońce. Jak mówi dyrektorka szpitala, mural ze słońcem „to pewien symbol szpitala, ale w opinii dzieci i rodziców nie kojarzył się pozytywnie.”. Nic dziwnego – estetyka starego muralu nie zachwycała, a wyblakłe kolory kojarzyły się raczej ze smutkiem i melancholią, które z pewnością nie pomagały leczonym dzieciom. Nowy mural na szpitalu dziecięcym w Białymstoku ma to zmienić. Udało się to dzięki temu, że projekt nowego muralu współtworzyły same dzieci. To właśnie młodzi pacjenci szpitala zaproponowali, aby maskotką placówki stał się miś.
„Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby dzieci, które do nas trafiają, pozytywnie odbierały szpital i żeby ten wizerunek szpitala budować w bardzo dobrym świetle. Zależy nam na tym, żeby ten szpital, w sumie jedyny w regionie, który zapewnia taką wysokospecjalistyczną opiekę, był miejsce, do którego dzieci nie wracają z lękiem i zdenerwowaniem, żeby zmniejszyć te emocje negatywne, które niestety takiemu pobytowi czasem towarzyszą” – wyjaśniła Wasilewska i dodała, że projekt był konsultowany z psychologami dziecięcymi.
Nowy rysunkowy mural, na którym widnieje postać misia doktora, a wokół niego jest m.in. lisek na wózku inwalidzkim, pszczółka z zasłoniętym okiem czy krokodyl z owiniętą bandażem głową, gipsem na kończynach i z kulą odsłonięto oficjalnie w czwartek.
Cezary Chwicewski, będący dyrektorem kreatywnym festiwalu Up To Date Festival stwierdził podczas otwarcia, że że poprzedni mural ze słoneczkiem „świetnie oddawał ducha czasów” i był kawałkiem Białegostoku, ale – jak podkreślił – mural ma służyć dzieciom, aby czuły się bezpiecznie, wchodząc do szpitala. Mówił, że osoby zaangażowane w tworzenie muralu wiele godzin spędziły na merytorycznych rozmowach o tym, co powinno znaleźć się na ścianie szpitala.
„Ten misio miał być duży, okazały, rubaszny, po to, żeby rodzice łatwo mogli prowadzić narrację wobec dzieci: „jedziemy do szpitala z misiem, jedziemy do misia. Ważne, aby był to prosty przekaz, bo dziecko, kiedy jedzie do szpitala, to się boi i jest zaniepokojone, a prosty przekaz będzie je uspokajał. Mówił też, że najlepszym podsumowaniem będzie wypowiedź jednej z małych pacjentek, która powiedziała, że „jak jest zestresowana, to krew się długo pobiera, a jak wyluzowana – to krótko” – dodaje Cezary Chwicewski
Fundusze na mural pozyskano m.in. z budżetu województwa podlaskiego i Białegostoku, a także lokalnych firm. Obecny na otwarciu marszałek woj. podlaskiego Artur Kosicki wyraził nadzieję, że mural pomoże małym pacjentom poradzić sobie w trudnym czasie pobytu w szpitalu. Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki mówił, że mural podoba się małym pacjentom i zapewne spodoba się białostoczanom.
Warto dodać, że to nie jedyny wspaniały mural w Białymstoku. W naszym serwisie przeczytacie również o: MURAL “WYŚLIJ POCZTÓWKĘ DO BABCI” Z KOLEJNĄ NAGRODĄ. PANI EUGENIA ROZCZULA!
Czytaj też: Białystok | Grafika | Murale | Podróże | Wydarzenia |
źródło: https://udsk.pl/nowy-mural-udsk/
zdjęcia: https://udsk.pl/nowy-mural-udsk/ https://www.umb.edu.pl