mural w Poznaniu
Nowy mural. Źródło: MURALL

Nowy mural w Poznaniu. Ozdobił elewację kamienicy przy ul. Zielonej, która przeszła renowację

Kamienica przy ul. Zielonej 5 przeszła niedawno kompleksową renowację. Głównym założeniem Devepromu było zachowanie jak największej ilości historycznych elementów. W ścisłej współpracy z poznańskim konserwatorem zabytków odnowiono XIX-wieczną fasadę budynku, przestrzenie klatek schodowych oraz korytarzy. W wielu lokalach zachowano oryginalne drewniane podłogi oraz kunsztowną sztukaterię. Kamienicę wzbogacono także o dodatkowy element – dzieło grupy MURALL, które powstało we współpracy z Dorotą Piechocińską. Jest to kolejny w ostatnim czasie nowy mural w Poznaniu.

Budynek, zaprojektowany w stylu historycznym, powstał pod koniec XIX w. Ze względu na usytuowanie na skrzyżowaniu ulic projekt oparto na planie litery „L”, tym samym wydzielając dziedziniec na jego tyłach. W budynku podczas renowacji stworzono 39 mieszkań. Pomyślano również o przedsiębiorcach. Zaaranżowano przestrzeń, gdzie mogą mieścić się kameralne biura czy kancelarie. Część obiektu od ul. Za Bramką została podwyższona, tworząc dodatkową przestrzeń mieszkalną. W kamienicy są dwie klatki schodowe – mają one nieco inny charakter. Jedną zdobią misternie wykonane schody, druga, nieco prostsza w formie, zaczyna się przejeździe bramnym.

Nowy mural w Poznaniu. Fot. MURALL


Z okien kamienicy widać z jednej strony plac Bernardyński – jedno z najważniejszych miejsc w historycznym Poznaniu, którego korzenie sięgają XV wieku, kiedy wybudowano tu klasztor Bernardynów. Z drugiej strony nieruchomość otoczona jest zielenią zabytkowego parku Chopina. Kasztany, lipy, jesiony pną się wyżej, niż dachy kamienic, tworząc oazę w centrum miasta. To właśnie na ścianie od strony tego historycznego miejsca stworzono mural. Jak podkreślają jego autorzy, grupa MURALL, było to spore wyzwanie.

Ściana przed i po wykonaniu muralu. Źródło: MURALL

Powstał on w bardzo specyficznym i trudnym miejscu do realizacji takiego dzieła. Pod uwagę trzeba było wziąć fakt, że to zabytkowa przestrzeń, a więc należało się liczyć ze zdaniem konserwatora zabytków. Powierzchnia, na której wykonano mural również nie była łatwa, ponieważ to praktycznie w pełni przysłonięta ściana – stąd też pojawiła się idea stworzenia muralu zmieniającego się z porami roku. Latem skrytego, a jesienią i zimą wyłaniającego się w pełni zza konarów drzew. Jego tematyka nawiązuje do parku, dla którego jest tłem. Motywem przewodnim projektu jest połączenie i przenikanie natury i muzyki. Kompozycja składa się z roślinności oplatającej ścianę wokół, tworząc na środku płycinę w kształcie fortepianu. W podstawie umieszczone są grające na instrumencie dłonie, nawiązujące do Fryderyka Chopina, imiennika parku. Dynamiczne klawisze w swojej prostej formie mają nawiązywać do układu okien i rytmu sąsiedniej elewacji. W gałęziach ukryte są ptaki, które prześwitując między konarami drzew przenikają się z otoczeniem. Całość kolorystyką dopasowano do lokalizacji, by harmonijnie współgrały.

Mural jest wisienką na torcie całej renowacji kamienicy.

Źródło: Deveprom, zielona5.com, MURALL, Ilustradora • dorota piechocińska

Czytaj też: ElewacjaMurale | Miasto | Poznań | Ciekawostki

Temat: Nowy mural w Poznaniu. Ozdobił elewację kamienicy przy ul. Zielonej, która przeszła renowację