Nowy Rynek Łazarski w Poznaniu – nikt go nie chce zbudować

O tej inwestycji pisaliśmy jeszcze zimą. Projekt architektoniczny już jest, spore zainteresowanie przetargiem również, ale… do ratusza w Poznaniu nie spłynęła jeszcze żadna oferta.

Pierwotnie chętni na przebudowę Rynku Łazarskiego mogli zgłaszać oferty do 3 sierpnia. Termin ten został jednak przesunięty o prawie dwa tygodnie z powodu dużego zainteresowania postępowaniem przetargowym wśród potencjalnych wykonawców. Skierowali oni do miasta ponad sto zapytań. Jednak do 14 sierpnia nie wpłynęła żadna oferta.

Miejscy urzędnicy zastanawiają się, co zrobić. Jedną z opcji jest ponowne ogłoszenie przetargu. Możliwe jest też, zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych, aby realizację projektu powierzyć konkretnemu wykonawcy – w trybie “z wolnej ręki”.

Dlaczego nikt nie chce przebudować Rynku Łazarskiego? Miasto tłumaczy to brakiem chętnych na realizacje inwestycji, bądź zgłoszeniem jednego wykonawcy, który proponuje cenę zdecydowanie wyższą od zakładanego kosztorysu. Skutkuje to tym, że gminy rozpisują przetargi na nowo – uwzględniając już rosnące ceny materiałów jak i trudności, ze znalezieniem pracowników budowlanych.

Co stanie się z Rynkiem i kiedy zostanie przebudowany? Decyzji w tej sprawie należy się spodziewać w ciągu najbliższych dni. Więcej o tym jak będzie wyglądać Rynek Łazarski pisaliśmy tutaj.

źródło: UM Poznań