Nowy skwer na Księżym Młynie w Łodzi. Odsłonią dawną rzekę Lamus!

To będzie atrakcyjna przestrzeń do wypoczynku. Na Księżym Młynie w Łodzi deweloperska spółka T17 zbuduje nowy skwer. Tuż obok w przyszłości spółka chce zbudować budynki mieszkalne. W sumie planowany skwer będzie miał 3000 m kw. powierzchni.

Teren, który wkrótce zostanie przebudowany znajduje się naprzeciwko parku im. Kilińskiego, w miejscu, gdzie przebiegała niegdyś kolej scheiblerowska i płynęła rzeka Lamus, łącząc się z Jasieniem. Lamus od początku XX wieku jest schowany w podziemnym kanale, ale już wkrótce może się to zmienić.

Nasze zaangażowanie ma służyć nie tylko podwyższeniu estetyki przestrzeni publicznej. Chcemy też zmienić percepcję tego fragmentu miasta przez mieszkańców i turystów, udostępniając im wysokiej jakości zaprojektowaną zieloną przestrzeń i realizując tym samym zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który przewiduje plac publiczny / skwer w tym miejscu, a także szlak pieszo-rowerowy w śladzie dawnej kolei. Oddamy w ręce mieszkańców miejsce, które będzie punktem integracji, rekreacji, a jednocześnie stanie się atrakcją turystyczną. W ten sposób stworzymy na terenie posiadeł wodno-fabrycznych nowe miejsce spotkań i spacerów – mówi Fryderyk Bojdo, członek zarządu spółki T17.

Urząd Miasta Łodzi planuje wydobycie rzeki Lamus na powierzchnię w perspektywie kilku najbliższych lat.

To absolutnie wyjątkowa sytuacja a jako inwestor planujący realizację zabudowy mieszkaniowej, nie wyobrażaliśmy sobie, żebyśmy nie dołożyli cegiełki do tej zmiany i nie wpisali się w działania Miasta w tym zakresie. Wydaje nam się, że to może być modelowa współpraca na linii Miasto – biznes poprzez wzajemne uzupełnianie się – dodaje Fryderyk Bojdo.

Koncepcja zmian została przygotowana we współpracy z łódzkimi urbanistami oraz Wydziałem Środowiska UMŁ. Projekt powstał w pracowni Konior Studio. Projektowana działka ma kształt trapezu o długości 130 metrów i szerokości 30 m.

Przy tworzeniu koncepcji pod uwagę zostały wzięte następujące elementy: szlak pieszo-rowerowy, próba odtworzenia rzeki Lamus, rzeźba lub fontanna nawiązująca do historii miejsca oraz główna dominanta urbanistyczna placu, czyli planowana inwestycja przy Tymienieckiego 17. Szlak pieszo-rowerowy, który ma być główną osią placu, zostanie zlokalizowany w śladzie dawnej kolei, a rzeka Lamus zostanie odtworzona w łagodnym obniżeniu terenu i zakończy się niewielkim stawem, gdzie znajdzie się utwardzona przestrzeń do siedzenia. Na skwerze zainstalowane zostaną liczne ławki, powstaną pagórki do leżenia, a roślinność wodna i naturalne elementy dopełnią jego charakteru.


Niezwykle istotną kwestią jest dla nas zieleń: planujemy jako inwestor posadzić kilkadziesiąt drzew, w tym drzew dużych, nawet kilkunastometrowych, jeśli to tylko technicznie będzie możliwe. Choć to działanie niestandardowe, konsultowaliśmy się łódzkimi dendrologami i społecznikami. Nasze rozmowy dotyczyły m.in. tego, jak najbardziej efektywnie wykorzystać miejsce na skwerze pod zieleń, czy można będzie tu przesadzić i jak będą się „czuły” w tym miejscu duże egzemplarze drzew. Także gatunki zostały wstępnie wyselekcjonowane w taki sposób, aby nawiązywały do roślinności w parku im. Kilińskiego, i aby cały obszar był spójny – tłumaczy Fryderyk Bojdo.

Jak będzie wyglądać nowy skwer? Jego wstępna koncepcja będzie dalej rozwijana przez inwestora we współpracy z Miastem Łódź.

Za projekt inwestycji mieszkaniowej odpowiada śląska pracownia architektoniczna Konior Studio. Architekci w ostatnim czasie otrzymali m.in. nagrodę Ikona Katowic plebiscytu Supermiasta, nagrodę Grand Prix Prezydenta Miasta Warszawy czy Nagrodę Roku SARP 2023 r. Spółkę deweloperską T17 tworzą: UNIQUM sp. z o. o, działająca w Łodzi w obszarze zabytkowych budynków oraz giełdowa spółka Internity S.A., zajmująca się projektowaniem luksusowych wnętrz oraz zarządzania procesem inwestycji.

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Łódź | Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Woonerf  | whiteMAD na Instagramie