Steel Wave

Obiekty do myślenia. Kuratorska selekcja sztuki on*arte i whiteMAD

Wierzymy, że architektura jest sztuką, dlatego whiteMAD wspólnie z on*arte, platformą sprzedaży i promocji sztuki oraz designu przygotowaliśmy kuratorską kolekcję malarstwa, rzeźby i designu inspirowanych przestrzenią. To obiekty, które wpływają na najbliższe otoczenie i podkreślają architekturę. 

Sztuka działa w określonej przestrzeni, wchodzi z nią w relacje, prowokuje percepcję i zmysły.

Lubię myśleć o tym, że obrazów się używa: obrazy służą do pobudzania wyobraźni, do rozmawiania, do myślenia inaczej o tym, co się wydaje znane – mówi Mateusz Piestrak.

W procesie twórczym artysty kluczowa jest pracownia, która działa jak laboratorium dla umysłu. Tu spotykają się przedmioty i idee, wyzwalają bodźce do poszukiwania nowych obrazów – najpierw w wyobraźni, potem na płótnie.

Wizyta w pracowni Mateusza była pierwszą z cyklu rozmów z artystami dla platformy on*arte. Przestrzeń pracowni pełna intrygujących obiektów, skrawków materii i życia, które wracają w jego obrazach niczym powidoki wspomnień, otworzyła mnie na myślenie o sztuce w kontekście jej relacji z przestrzenią – mówi kuratorka wystawy Agata Kiedrowicz.

Dzieło sztuki ma swoją własną dynamikę, wprowadza znaczenia do przestrzeni, zmienia jej odbiór, a niekiedy funkcje. Impuls z pracowni Piestraka dziś wraca w postaci wystawy „Obiekty do myślenia”. Wyselekcjonowane prace opowiadają o relacji sztuki i architektury z różnych perspektyw. Malarstwo Jakuba Malinowskiego i eksperymentalne reliefy Klaudii Malczyk są wyrazem refleksji nad architekturą postmodernistyczną i miejskim krajobrazem. Agnieszka Wielewska perfekcyjnie operuje światłocieniem, z malarską czułością opowiadając o tym, co dociera do jej oczu i zmysłów. Obiekty Marty Sucherskiej i Karoliny Amissah-Pszczółkowskiej / Steel Wave pełnią podobną rolę, niezależnie od kontekstu użytkowości – wprowadzają mocną plamę koloru do wnętrza, zapraszają do interakcji. Przestrzenne rzeźby Tamary Berdowskiej wciągają widza w grę z percepcją, uwodzą oko i zmysły.

„Obiekty do myślenia” objawiają się różnorodnie – bywają piękne, refleksyjne, użytkowe. Są rekwizytami codzienności, towarzyszkami życia. Łakną uwagi, ale hojnie się za nią odwdzięczają.

Artyści/ artystki: Karolina Amissah-Pszczółkowska / Steel Wave, Tamara Berdowska, Maja Gajewska, Joanna Gierwielaniec, Katarzyna Gołębiewska, Dominik Janyszek, Klaudia Malczyk, Jakub Malinowski, Mateusz Piestrak, Marta Sucherska, Agnieszka Wielewska.

Kuratorka: Agata Kiedrowicz

Zestaw unikalnych obiektów znajdziecie TUTAJ.

Steel Wave – zespół

on*arte – nowoczesna platforma sprzedaży i promocji sztuki oraz designu. Naszą misją jest demokratyzacja rynku sztuki, na transparentnych zasadach. Tworzymy kuratorskie kolekcje sztuki i designu – art:DROP-y, dzięki którym możesz odkryć perełki od młodych artystów i artystek.

Agata Kiedrowicz – kuratorka i krytyczka sztuki oraz designu, edukatorka i wykładowczyni, związana z Akademią Sztuki w Szczecinie oraz School of Form Uniwersytetu SWPS. Od dekady publikuje teksty o designie, sztuce i modzie w branżowej prasie. Pracuje interdyscyplinarnie, na styku sztuki, nauki i biznesu. Szczególnie interesuje ją projektowanie dla zmysłów oraz design i sztuka jako narzędzia eksploracji i krytyki rzeczywistości. Prelegentka prestiżowych konferencji (m.in. TEDx „Senses”), kuratorka wystaw sztuki oraz designu pokazywanych w Polsce i za granicą.

źródło: on*arte, materiały whiteMAD

Czytaj też: Polscy projektanci | Sztuka | Kultura | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie