Odsłonięto mural Wandy Rutkiewicz. To patronka szkoły

Jest to pierwsza Europejka, która stanęła na Mount Evereście. Mural upamiętniający osiągnięcia Wandy Rutkiewicz zdobi budynek szkoły we Wziąchowie Wielkim.

Mural Wandy Rutkiewicz zaprojektował i wykonał Konrad Moszyński z pracowni muchaDSGN. Wizerunek alpinistki zdobi ścianę szkoły podstawowej we Wziąchowie Wielkim, której Rutkiewicz jest patronką.

Mural upamiętnia historyczne osiągnięcia wybitnej polskiej alpinistki i himalaistki. Malowidło powstało na ścianie hali sportowej. Wanda Rutkiewicz jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka zdobyła szczyt Mount Everest, najwyższy szczyt Ziemi. Z kolei jako pierwsza kobieta w 1986 roku zdobyła szczyt K2. Malunek ma motywować uczniów do mierzenia się z wyzwaniami i osiągania zamierzonych celów.

Odsłonięty mural ma powierzchnię wynoszącą 76 m kw. Dzieło powstawało w sumie 12 dni. Mural przedstawia bohaterkę podczas wspinaczki. W tle widać górskie szczyty, a jej postać wpisana została w trójkątną ramę. Pod spodem umieszczono hasło “Każdy ma swój Everest” oraz datę urodzin i śmierci alpinistki (1943-1992).


Sylwetka zdobywczyni K2 na tle gór i słońca obrazuje przesłanie, iż każdy ma do pokonania swój Everest. Wpatrując się w Wandę Rutkiewicz można wyznaczać sobie kolejne życiowe szczyty do osiągnięcia – czytamy w komunikacie na stronie szkoły.

Wanda Rutkiewicz została patronką szkoły podstawowej we Wziąchowie Wielkim w 2022 roku.

źródło: muchaDSGN

Czytaj też: Murale | Sztuka | Ciekawostki | Elewacja | Edukacja | whiteMAD na Instagramie