Fot. Opera Śląska w Bytomiu

Opera Śląska przeszła modernizację. Bytomski zabytek lśni jak nigdy dotąd

Opera Śląska przeszła wielki remont. To historyczna chwila dla bytomskiego teatru, a także jedna z najważniejszych inwestycji realizowana na Śląsku w ostatnich latach. Remont instytucji rozpoczął się w 2022 roku. Przebudowie podlegała powierzchnia zajmująca ponad 6 tysięcy m kw.! W ramach inwestycji przeprowadzono prace budowalne, restauratorskie i konserwatorskie. Ich celem było zwiększenie bezpieczeństwa pracy i ochrony przeciwpożarowej, ale również atrakcyjności budynku oraz możliwości technicznych wystawianych spektakli.

– Kompleksowo przebudowane zostało serce teatru – scena, która może utrzymać aż 110 ton dekoracji! Zamontowano także „podnoszony orkiestron”, czyli zapadnię fosy orkiestry. Scena jest również wyposażona w mechanizm obrotowy, nowoczesne oświetlenie oraz system wirtualnej akustyki – mówi Łukasz Goik, Dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.

Fot. Opera Śląska w Bytomiu

Opera Śląska


Co ciekawe, takim systemem nagłośnieniowym dysponuje tylko kilkanaście teatrów w Europie (m. in. Opera Królewska w Londynie, Malmö Opera w Szwecji, Staatstheater Braunschweig w Niemczech). Zamontowane głośniki mają za zadanie nie tylko wzmocnić głos, ale także równomiernie go rozprowadzać po sali. – W tym czasie powstaje iluzja, że słuchacz znajduje się w wirtualnym akustycznie środowisku, które jest całkowicie inne od przestrzeni, w której aktualnie przebywa – podkreśla Dyrektor Opery Śląskiej.

Dziedziniec opery przed i po modernizacji. Fot. Opera Śląska w Bytomiu

Foyer przed i po remoncie. Fot. Opera Śląska w Bytomiu

Nowe oblicze zyskały również odnowiona widownia oraz foyer. W miejscach tych zostały odtworzone złocenia i elementy sztukatorskie sprzed stu lat. Do realizacji tego zdania wykorzystano ponad 4 tysiące złotych płatków. W miejsce stalowego łącznika między budynkami Opery i Filharmonii powstał nowy – w konstrukcji żelbetowo-murowej. Wybudowano nową salę chórową i całkowicie zmodernizowano garderoby solistów, orkiestry i chóru. W ramach inwestycji zamontowany został nowy transformator, wykonano strop, galerie techniczne oraz balkony w obrębie sceny. W trosce o bezpieczeństwo w budynku zmodernizowano zabezpieczenia przeciwpożarowe. Obiekt w całości został wyposażony w wentylację i klimatyzację. Remont odbywał się pod kontrolą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, bowiem budynek od 1997 roku widnieje w rejestrze zabytków. Generalnym wykonawcą remontu jest firma ALSTAL Grupa Budowlana.

Garderoby solistów dawniej i obecnie. Fot. Opera Śląska w BytomiuJedna z garderób solistów przed i po modernizacji. Fot. Opera Śląska w Bytomiu

Wartość projektu pn. „Przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych w celu zwiększenia atrakcyjności Opery Śląskiej i ochrony jej dziedzictwa kulturowego” ostatecznie wyniosła 62 mln zł. Wartość dofinansowania projektu z funduszy Unii Europejskiej wynosi około 21 mln zł, a 700 tysięcy zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Gmach Opery Śląskiej w Bytomiu został wzniesiony w latach 1898–1901. Neoklasycystyczny budynek był pierwotnie siedzibą teatru miejskiego, dysponował także salą koncertową i pokojami zebrań organizacji społecznych. Od 1945 roku jest siedzibą Opery Śląskiej. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat gmach uległ licznym remontom i modyfikacjom, w tym m.in. przebudowie według projektu Hansa Poelziga. W 2000 roku budynek został częściowo uszkodzony przez pożar, co odbiło się m.in. na nowoczesnej formie dachu wieńczącej część zachodnią.

9 grudnia zostanie zaprezentowany „Bal maskowy” Giuseppe Verdiego pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka i w reżyserii Anny Wieczur, z udziałem Małgorzaty Walewskiej, Matheusa Pompeu oraz Solistów Opery Śląskiej. Będzie to pierwszy premierowy spektakl po remoncie.

Źródło: opera-slaska.pl

Czytaj też: Architektura | Metamorfoza | Renowacja | Wnętrza | Zabytek | Architektura w Polsce | Bytom