Oprawy MODERN BALL projektu studia DECHEM dla AQForm

Geometryczne krągłości są niezwykle dekoracyjne w każdej przestrzeni — od minimalistycznej po eklektyczną. A wiedzą o tym najlepiej projektanci z czeskiego studia DECHEM. Kolejny raz we współpracy z polskim producentem oświetlenia, marką AQForm stworzyli szklaną kolekcję opraw. Najnowsza — MODERN BALL to subtelne połączenie szkła i technologii.

Ponadczasowość formy

Jednym z najbardziej tradycyjnych materiałów w przemyśle oświetleniowym jest szkło. Kula z kolei charakteryzuje się ponadczasowym kształtem. Efektem połączenia tych dwóch cech z  nowoczesną technologią LED jest oświetlenie, przy którego projekcie pracował polski producent AQForm i czeskie biuro projektowe DECHEM. Jak się okazuje, nie była to ich pierwsza współpraca. Ich celem było stworzenie oświetlenia architektonicznego, które zrównoważy piękno formy z jej funkcjonalnością. Jednak światło to nie tylko funkcja. To także szykowny dodatek do każdej aranżacji, a kolekcja MODERN BALL jest odpowiedzią na tę potrzebę.

Od koncepcji po jej realizację

Realizacja projektu oprawy oświetleniowej to skomplikowany proces, ze względu na konieczność połączenia technologii, funkcjonalności oraz designu produktu. Na każdym etapie potrzebna jest niezliczona ilość prób i testów, które pozwalają opracować optymalne rozwiązanie, dlatego powstawanie produktu od koncepcji, aż po wdrożenie zajęło ponad 1,5 roku. Kolekcja MODERN BALL, bo o niej mowa, to połączenie ręcznie produkowanego szkła z opracowywanym maszynowo aluminium. Szkło, właśnie ze względu na proces produkcji, który nigdy nie jest idealnie taki sam, wymaga pewnych tolerancji, podczas gdy aluminium potrzebuje niemal chirurgicznej precyzji. Dlatego pod uwagę trzeba było wziąć m.in. wiele czynników pozwalających zniwelować różnice pomiędzy wymaganiami obu tych materiałów.

AQForm i DECHEM – kolejny raz zgrany duet

Do współpracy przy tej kolekcji zaprosiliśmy studio DECHEM, z którym opracowaliśmy już wspólnie jedną kolekcję. Michaela Tomiskowa i Jakub Jandourek, projektanci DECHEM, którzy specjalizują się w realizacjach wykorzystujących szkło, wnieśli świeże spojrzenie na formy, ogromne doświadczenie dotyczące szła i wykorzystywania go w projektach oświetleniowych. My, jako producent, całe zaplecze wraz z know-how wykonawczym. Podczas współpracy projektanta z producentem obie strony wzajemnie się uzupełniają – mówi Barbara Olesiak-Kasparek, marketing manager w AQForm.


Obie strony mogły zaczerpnąć z doświadczeń zdobytych podczas opracowywania pierwszej kolekcji: MODERN GLASS (pisaliśmy o niej TUTAJ). To pozwoliło zaoszczędzić kilka miesięcy poszukiwań drogi na połączenie między technologią aluminium, w której AQForm porusza się na co dzień, a ręcznie produkowanym szkłem.

Drukarka 3D i pierwsze prototypy

Pierwsze koncepcje testowano w komputerze na bryłach 3D. AQForm szukało pierwszych proporcji i kształtów. Kolejnym krokiem były wydruki 3D, które pozwalały zweryfikować skalę w rzeczywistości. Sprawdzić, czy wszystkie komponenty faktycznie się mieszczą, a sama forma jest odpowiednio dopasowana do funkcji. Jeden z pierwszych świecących prototypów został złożony w dużej mierze właśnie na komponentach wydrukowanych na drukarce 3D i uzbrojony w szklany – również prototypowy – klosz.

Oglądaliśmy go w kilkanaście osób. Już wtedy oprawa robiła duże wrażenie. Wiedzieliśmy, że wybraliśmy dobry kierunek” dodaje marketing manager AQForm.

Rodzina opraw

MODERN BALL w założeniu miał wpasować się w konkretne potrzeby użytkowników i projektantów wnętrz. Na rynku potrzebne jest oświetlenie o funkcji ozdobnej, łączące efektywność z komfortem wizualnym. Takich opraw używa się m.in. nad stoły, lady recepcyjne, ale też np. jako oświetlenie główne w salonie czy jadalni. Dlatego początkowo producent wraz z projektantami skupił się na większych formach opraw wiszących i sufitowych.

Przy projekcie najnowszej kolekcji postawiono przede wszystkim na komfort użytkownika wnętrza. Udało się uzyskać tak zoptymalizowane połączenie szklanego klosza z technologią, że można było pójść o krok dalej, jeżeli chodzi o typy opraw w tej kolekcji. Finalnie to aż trzy rodzaje opraw: zwieszana, kinkiet oraz natynkowa. Kompozycje symetrycznie ułożonych kul łączą funkcję ozdobną z wysoką efektywnością i komfortem wizualnym. To idealne połączenie technologii i wzornictwa. Więcej na www.aqform.com/pl.

AQForm (wcześniej znany jako Aquaform Lighting Solutions) to nagradzana polska marka, w której portfolio można znaleźć nowoczesne oprawy oświetleniowe, potrafiące przemówić do emocji. Ma silną pozycję na rodzimym rynku w Polsce i jest wyraźnie obecna na wielu rynkach europejskich. Udało jej się wykreować wymowne i charakterystyczne wzornictwo, potrafiące skusić profesjonalistów, kreatorów trendów i konsumentów. AQForm jest częścią międzynarodowej grupy Delta Light, obejmującej swoją działalnością ponad 120 krajów. Jedną z wielu przyczyn sukcesów marki jest doskonałe wsparcie dla architektów, specjalistów branży oświetleniowej i użytkowników.

Czytaj więcej: Wnętrza | Lampy | Minimalizm | Detal

źródło: AQForm