Opuszczona stadnina koni

Opuszczona stadnina koni zmieniła się w ekologiczne osiedle.

Opuszczona stadnina koni w niemieckim mieście Essen zmieniła się w ekologiczne osiedle za sprawą architektów z pracowni B-architecten , którzy zostali zaproszeni do współpracy przez lokalnego dewelopera. Ich zadaniem było przeprojektowanie dawnej stadniny koni i towarzyszących jej budynków gospodarskich w nowoczesne i ekologiczne osiedle domków jednorodzinnych i domów w zabudowie szeregowej.

Opuszczona stadnina koni od lat wpisana była na listę zabytków chronionych niemieckim prawem. Dawnestajnie początkowo służyły jako pomieszczenia, w których mieszkały konie i krowy. W późniejszym okresie zostały przebudowane na tzw. stajnie kwarantannowe, gdzie chore konie przechodziły rekonwalescencję. W tym samym okresie na terenie stadniny powstały nowe budynki, które zaburzyły historyczny charakter miejsca. Lokalny deweloper, który nabył od państwa nieruchomość otrzymał zgodę na wyburzenie niedopasowanych budynków, a także przebudowę zastanych stajni bez ingerencji w ich bryłę.


W ten sposób powstało nowoczesne i ekologiczne osiedle o powierzchni użytkowej niemal 6.000 metrów kwadratowych. Na obszarze 1,7 ha znajdują się 44 budynki mieszkalne niemal zerowym zużyciu energii. Mieszkania są różnorodne i różnią się zarówno metrażem, jak i ilością pięter. Najmniejsze mieszkania składają się z jednego pokoju z aneksem kuchennym i sypialni, największe mają nawet pięć pokoi. 

Mieszkańcy, którzy zdecydują się zakupić tu dom lub mieszkanie będą mieli do dyspozycji spory park, kryty basen ulokowany w jednej ze stajni kwarantannowych, strefę wellness, centrum społecznościowe, palenisko i miejsce do grillowania, a także zadaszoną altanę, w której można organizować imprezy okolicznościowe. 

Co więcej, mieszkańcy mają dostęp do punktów car-sharing’owych stacji ładowania ładowania pojazdówW części komercyjnej kompleksu, w przedniej części, znajduje się pub pensjonaty dla turystów. Przy wejściu znajduje się ekspozycja z informacjami i szczegółami historycznymi na temat tego miejsca.

Czytaj też: Niemcy | Dom jednorodzinny | Ekologia | Cegła | Zabytek | Historia | whiteMAD na Instagramie

 

źródło: B-architecten
zdjęcia:Lucid

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły