fot. Tomasz Hejna Lagomphoto

Osiedle Nowy Strzeszyn w Poznaniu. Jedno z najpiękniejszych w Polsce

Osiedle Nowy Strzeszyn to projekt architektów z pracowni Insomia. Niedawno osiedle otrzymało honorowe wyróżnienie w konkursie im. Jana Baptysty Quadro, na najpiękniejsze nowe budynki w Poznaniu.

Osiedle Nowy Strzeszyn położone jest w rejonie ulic: Malewskiej, Różańskiego i Epickiej. Architekci projektowali osiedle chcąc stworzyć miejsca do życia będące czymś pomiędzy domem jednorodzinnym a mieszkaniem. Dlatego do projektu przenieśli najlepsze rozwiązania znane zarówno z domów jak i mieszkań.

Projektanci postawili na kameralną skalę inwestycji. To nie jest deweloperskie osiedle, którego projekt byłby wynikiem kalkulacji ekonomicznych. Wielu biznesmenów łapałoby się za głowę widząc, ile wolnego terenu oddano mieszkańcom. Osiedle projektowano tak, by możliwie w maksymalnym stopniu ocalić istniejącą zieleń, budynki umieszczono więc między drzewami. Przestrzenie wspólne, tajemnicze przejścia, kameralne placyki… to wszystko sprzyja integracji między sąsiadami oraz gwarantuje odpoczynek z dala od zgiełku centrum miasta.

Projektowane obiekty stanowią współczesną formę intensywnej miejskiej zabudowy. To próba poszukiwania alternatywy dla wysokiego budownictwa wielorodzinnego. Zaprojektowane budynki połączono w zespoły zabudowy bliźniaczej. Projekt składa się z 51 budynków dwulokalowych – opisują autorzy projektu.

Każdy lokal posiada niezależne wejście, miejsce garażowe oraz ogródek. Średnia wielkość mieszkań to 68 m kw. Architekci zaproponowali tutaj zabudowę o zróżnicowanym wyglądzie, dzięki czemu Nowy Strzeszyn przypomina maleńkie miasto w mieście.

fot. Przemysław Turlej

Jury konkursu Jana Baptysty Quadro doceniło realizację za optymalne wpisanie nowej zabudowy w charakter dzielnicy. Jury doceniło stworzenie kameralnych przestrzeni wspólnych oraz maksymalne utrzymanie istniejącego drzewostanu.

Osiedle jest też doskonałym przykładem tego, jak powinni budować deweloperzy. Mamy nadzieję, że urbanistyka osiedla Nowy Strzeszyn będzie wzorem do naśladowania.

Czytaj więcej: Osiedle | Urbanistyka | Detal | Poznań

źródło: Insomnia

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły