Leipzigera
Hotel Altus Palace Wroclaw , photo: © Piotr Gesicki

Pałac Leipzigera we Wrocławiu w nowej odsłonie. Zabytek zaadaptowano na hotel Altus Palace

Dużym sukcesem zakończyła się renowacja pałacu Leipzigera we Wrocławiu. Spółka Torus kupiła zabytkowy budynek, który następnie poddała gruntownej, trwającej kilka lat przebudowie i przystosowała go pod nową funkcję. W budynku powstał pięciogwiazdkowy hotel Altus Palace. Prace renowacyjne przywróciły pałacowi jego dawno utraconą świetność, a misterne zdobienia – zarówno wnętrz, jak i elewacji – znów budzą zachwyt. Obiekt zarządzany jest przez Grupę Dobry Hotel.

Pałac przy ul. Wierzbowej 15 otrzymał w konkursie Dolnośląski Laur Konserwatorski 2023 wyróżnienie w ramach kategorii „zabytek nieruchomy” za wzorowe przeprowadzenie trudnej – ze względu na zachowany wystrój oraz lokalizację w obrębie fosy miejskiej – adaptacji na hotel.

Hotel Altus Palace Wrocław, photo: © Piotr Gęsicki

Leipzigera


Pałac został zbudowany w latach 1872-74 przez Ignatza Leipzigera, bankiera żydowskiego pochodzenia. Pierwotnie posiadał wjazd dla pojazdu zaprzęgowego, a najpewniej karety, z której ówczesny właściciel wysiadał i wchodził bezpośrednio do reprezentacyjnej klatki schodowej wykonanej w stylu malarstwa pompejańskiego. Dalej znajdowała się stajnia, do której odprowadzano konie. Budynek został zaprojektowany i wykonany w iście pałacowym, pełnym przepychu stylu. Posiadał wiele funkcjonalnych rozwiązań, ale ponad wszystko bogactwo wzorów i detali. Zaprojektował go znany architekt Karl Schmidt, który był autorem wielu innych, ważnych dla Wrocławia projektów – m.in. przebudowy Opery Wrocławskiej oraz zabudowy Wzgórza Partyzantów. Leipziger kilka lat po wybudowaniu sprzedał budynek Urzędowi Powiatowemu (Kreisausschuss). Do 1945 roku budynek pełnił funkcje administracyjne, a po wojnie przez wiele lat był siedzibą Przedsiębiorstwa Geologicznego Proxima.1, które wykorzystywało go także na cele biurowe. W 2016 roku budynek został kupiony przez firmę Torus z Gdańska, która postanowiła go odrestaurować i zaadaptować na nowoczesny, pięciogwiazdkowy hotel.

Pałac Leipzigera przed i po renowacji

Pałac ma ogromną wartość historyczną. W początkowej fazie renowacji przeprowadzone zostały prace archeologiczne, które pozwoliły odkryć wiele historycznych, budowlano-architektonicznych ciekawostek. Podczas prac piwnicznych odkryty został średniowieczny kanał odprowadzający kiedyś wodę do dawnej fosy. W budynku znajdował się również dawny skarbiec z unikatowymi drzwiami i kilka sejfów. W części okien znajdowały się zewnętrzne, stalowe rolety, pełniące także funkcję ochronną, antyostrzałową. Zostały odrestaurowane, a większość ich mechanizmów działa. Budynek był bardzo zaawansowany technologicznie jak na tamte czasy. Aby dostosować obiekt do nowych, hotelowych funkcji, wzmocniono jego konstrukcję, a pod znaczną częścią pałacu powstała nowa piwnica, której pierwotnie nie było. We wnętrzach budynku odkryto ciekawe, pierwotne wykończenia imitujące inne materiały. Drewniane balustrady były tak pomalowane, że wyglądały jakby były wykonane z marmuru, z kolei sufity ze stiuku naśladowały drewno. Po wykonanych pieczołowicie pracach restauratorskich teraz znowu trudno odróżnić te materiały.

Sufit w jednym z pomieszczeń przed i po renowacji

W wyniku trwających trzy lata prac konserwatorskich zostały odsłonięte i odrestaurowane przepiękne detale architektoniczne dawnego pałacu Leipzigera. Podczas badań stratygraficznych ściągano kolejne warstwy farby z wtórnie przemalowanych elementów i udało się ustalić ich oryginalną kolorystykę. Zachowała się cenna sztukateria, stiuki marmoryzowane oraz reprezentacyjne schody. Udało się zachować część zabytkowej stolarki, parkietów intarsjowanych drewnem egzotycznym i boazerii. Odsłonięto dużą liczbę kamiennych detali elewacji. Na fragmencie dekoracji sztukatorskiej odkryto wykonane ołówkiem rysunki z napisem „Herbst in Breslau”, autorstwa zapewne jednego z robotników pracujących przy dawnej przebudowie pałacu. Rysunki zostały wyeksponowane i wykorzystane w dekoracji korytarzy. Gruntowna renowacja budynku odbywała się pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Obiekt został też wzbogacony o nowoczesne aranżacje, nadające mu współczesnego charakteru. Subtelne połączenie ponad 150-letniej architektury z nowoczesnym wystrojem tworzy ciekawy i elegancki klimat hotelu.

Leipzigera



W Hotelu Altus Palace powstało 81 komfortowych pokoi i apartamentów, których historyczne wnętrza połączono z nowoczesnym designem. W hotelu znajduje się również restauracja, bar oraz sala konferencyjna. Goście hotelu mogą wypocząć w strefie wellness z jacuzzi, suchą i mokrą sauną oraz skorzystać z zabiegów relaksacyjnych i pielęgnacyjnych. Pomyślano również o siłowni.

 

INWESTOR ZASTĘPCZY: Torus sp. z o.o. sp. komandytowa

INWESTOR (docelowy): Altus Palace sp. z o.o. sp. komandytowa

Mgr inż. arch. Anna Kościuk (Pracownia Architektoniczna ARCHIKON arch. Anna Kościuk) – projekt architektoniczny renowacji budynku

Magdalena Adamus (pracownia LOFT Magdalena Adamus) – projekt wnętrz

Ewa Kuśnierz-Zawadowska – nadzór nad prowadzonymi w budynku pracami konserwatorskimi i restauratorskimi

Lucyna Wojdyła i Jolanta Otwinowska – kierowanie zespołami konserwatorskimi

Źródło: torus.prowly.com

Czytaj też: Architektura | Renowacja | Miasto | Wrocław | Architektura w Polsce | Wille i rezydencje