Zdj. Urząd Gminy Brwinów

Pałac Wierusz-Kowalskich w Brwinowie uratowany! Zagościła w nim kultura

Zabytkowy pałac Wierusz-Kowalskich w parku miejskim w Brwinowie jest piękny jak przed laty. Budynek uratowano w ostatniej chwili. Gmina Brwinów od lat starała się o wykup nieużytkowanego pałacu. W 2015 roku udało się go nabyć, a dwa lata później rozpoczął się remont. Obecnie w budynku siedzibę ma Brwinowski Pałac Kultury. Za projekt odpowiada pracownia MSquare Sp. z o.o. z Warszawy.

Prace przy rewaloryzacji pałacu były realizowane w latach 2017-2022 i objęły zarówno wnętrze, jak i budynek z zewnątrz. Wrażenie robią odnowione kolumny, sztukaterie, podłogi, odtworzone dębowe schody, wyremontowana stolarka drzwiowa i okienna, stylowe kinkiety oraz kryształowe żyrandole. Na zewnątrz zrekonstruowano balkon podparty kolumnami oraz kamienne schody. Podczas remontu przystosowane zostały do użytkowania również piwnice, w których znajdują się pracownie oraz pomieszczenia techniczne.

Zdj. Urząd Gminy Brwinów


Podstawowym założeniem funkcjonalnym pałacu było zaadaptowanie go na potrzeby działalności kulturalnej i edukacyjnej. Zostało ono spełnione, a odnowiony pałac jest siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury w Brwinowie. Odbywają się tu zajęcia artystyczne i edukacyjne, a także wydarzenia kulturalne. Renowacja pałacu i zagospodarowanie terenu były dużym wyzwaniem, ale jednocześnie spełnieniem marzeń o reprezentacyjnej kulturalnej wizytówce miasta. Pałac stał się nowoczesnym i funkcjonalnym miejscem, zachowując jednocześnie swój zabytkowy charakter.

Pałac Wierusz-Kowalskich przed i po renowacji. Źródło: Telewizja Kablowa Tel-Kab i Urząd Gminy Brwinów

Główny hol pałacu przed i po pracach remontowych. Źródło: Telewizja Kablowa Tel-Kab i Urząd Gminy Brwinów

Brwinowski pałac datowany jest na początek XX w. Jego pierwszym właścicielem był Tadeusz Wierusz-Kowalski, który zapisał się w historii Brwinowa nie tylko jako nowy właściciel majątku Brwinów (zakup od Stanisława Wilhelma Lilpopa), lecz także jako człowiek żywo zainteresowany sprawami miejscowości. Autorem projektu pałacu miał być znany architekt Stanisław Grochowicz. W okresie międzywojennym pałac służył jako letnia rezydencja rodziny Wierusz-Kowalskich. Podczas walk pod Brwinowem we wrześniu 1939 r. mieścił się w nim szpital polowy wojsk polskich. Po wojnie właścicielem pałacu i majątku rolnego była SGGW. W 2001 r. szkoła zakończyła swoją działalność w Brwinowie, a zabytkowy pałac zaczął podupadać. W 2015 r. po wielu latach starań gmina Brwinów kupiła od SGGW pałac wraz z otaczającym go terenem o powierzchni 7,77 ha i podjęła działania zmierzające do rewaloryzacji budynku. Pałac stał się nowoczesnym i funkcjonalnym miejscem, zachowując swój zabytkowy charakter.

Źródło: Urząd Gminy Brwinów

Czytaj też: Architektura | Renowacja | MiastoArchitektura w Polsce | Wille i rezydencje