Palazzo Lampedusa w Palermo – odbudowa historycznej posiadłości

Palazzo Lampedusa w Palermo na Sycylii znany jest z tego, że był domem pisarza i arystokraty Giuseppe Tomasi di Lampedusa. Posiadłość należała do jego rodziny od połowy XVIII wieku. W „Miejscach mojego wczesnego dzieciństwa” znany pisarz opisuje Palazzo Lampedusa i wychwala jego piękno, które trwało „aż do 5 kwietnia 1943 roku, czyli dnia, w którym dosięgły go bomby przywiezione zza Atlantyku i go zniszczyły”. Zniszczony przez alianckie bombardowania podczas II wojny światowej, Palazzo Lampedusa pozostawał w stanie ruiny przez siedemdziesiąt lat.

W 2010 roku pracownia „PL5-ARCHITETTURA” opracowała projekt renowacji i pozyskała fundusze od 35 osób, które pragnęły wspomóc misję ratowania domu Giuseppe Tomasiego di Lampedusa, z którym łączyła go głęboka więź, jak sam napisał w książce „I Racconti”. W „Lighei” ból pisarza z powodu poniesionej straty ujawnia się w słowach „wyzwoliciele zniszczyli mój dom”.


Postanowiono zatem odrestaurować wszystkie ocalałe fragmenty, pozostawiając je w możliwie niezmienionym stanie jako ślad dramatycznego wydarzenia z życia pisarza. Prace rozpoczęły się w 2011 r., a zakończyły w 2015 r. Zaproponowano na nowo ogólny układ pałacu i postanowiono zadbać o to, aby wygląd nawiązywał do dawnej rezydencji z XVIII wieku. Podjęto jednak kroki, aby budynek można było bezpośrednio powiązać z teraźniejszością, za pomocą współczesnych wstawek w klasycznym języku, które charakteryzują całą inwestycję. Dotyczy to m.in. sekwencji portyków z kolumnami bez podstaw i kapiteli, barierek niektórych tarasów ze szkła sitodrukowego oraz podłóg we wszystkich pomieszczeniach wspólnych, wykonanych z tradycyjnych materiałów, ale we współczesnym stylu.



Osobom, które podjęły się odbudowy Palazzo Lampedusa należą się ogromne brawa za chęci i trud włożony w podniesienie z ruiny tej historycznej posiadłości, po siedmiu dekadach od jej zniszczenia. Sposób odbudowy, nie do końca wierny stanowi pierwotnemu, może budzić kontrowersje i podważać integralność oraz wierność oryginałowi. Współczesne i ahistoryczne elementy wpisują się jednak dość dobrze w zrekonstruowany gmach i summa summarum ogromnie cieszy fakt, że Palazzo Lampedusa powstał z ruiny i znów jest domem, jak lubił go nazywać Giuseppe Tomasi di Lampedusa.

Źródło: Architettura in Rivolta, pl5architettura.it

Czytaj też: Architektura | Elewacja | Metamorfoza | Zabytek | Historia | Pałac | Włochy | Ciekawostki