Palermo: wzorowa rekonstrukcja zniszczonego skrzydła pałacu. 80 lat temu zostało trafione bombą

Palazzo Ugo delle Favare na Piazza Bologni w samym sercu Palermo był niemym świadkiem wydarzeń sprzed 80 lat, kiedy na miasto zrzucono deszcz bomb. Częściowo zburzony zabytek odbudowano bardzo pobieżnie, nie rekonstruując bogatego wystroju fasady. W 2023 roku pałac doczekał się renowacji, podczas której odtworzono elewację uszkodzonego podczas II wojny światowej skrzydła. Teraz zabytkowy gmach wygląda jak przed wiekiem.

Prace zostały przeprowadzone pod czujnym okiem architektów Filippa i Francesca Terranova, którzy kierowali pracami wraz z firmą Presedil. CusenzaMarmi wykuła wszystkie tufowe elementy prawej części fasady, zniszczone podczas tragicznego bombardowania z 1943 r.

Pałac po odbudowie. Fot. Architettura in Rivolta


 

Pierwszym krokiem była digitalizacja w 3D wszystkich elementów istniejącej elewacji, odzwierciedlając te, które uległy zniszczeniu. Umożliwiło to zaprojektowanie nowych elementów tufowych tak, aby idealnie komponowały się z oryginalnymi. Nowe elementy zostały następnie stworzone przy użyciu skomputeryzowanych maszyn i wykończone ręcznie przez mistrzów rzeźbiarzy z CusenzaMarmi. Renowacja fasady Palazzo Ugo delle Favare na Piazza Bologni w Palermo była projektem złożonym i wymagającym, ale także bardzo satysfakcjonującym, który spotkał się z jednogłośnymi pochwałami i pozytywną oceną zarówno ze strony profesjonalistów, jak i zwykłych obywateli.

Palazzo Ugo delle Favare przed i po odbudowie skrzydła i remoncie fasady. Fot. Architettura in Rivolta 

Palazzo Ugo delle Favare przed i po odbudowie skrzydła i remoncie fasady. Fot. Architettura in Rivolta 

Palazzo Ugo delle Favare to klejnot położony w sercu Palermo, słynący z wielowiekowej historii i kultury. Jego historia zaczęła się w XVII wieku. W 1615 roku książęta Castiglione zakupili i połączyli trzy sąsiadujące kamienice, tworząc okazały gmach, godny rangi ich rodu. Już dwa pokolenia później pałac przeszedł w ręce Filangeri di San Marco. Na początku XVIII wieku Don Vincenzo Ugo, prawnik pochodzący z rodziny z Agrigento, prezes Wielkiego Dworu, zakupił pałac i przystąpił do radykalnej przebudowy, obejmującej stworzenie bogato zdobionej fasady z trzema wejściami, którą możemy podziwiać do dziś.

Piazza Bologni – początek XX wieku – w tle Palazzo Ugo delle Favare w stanie sprzed wojny. Fot. cusenzamarmi.com

PalermoW 1943 roku miejsce, które przez stulecia stanowiło architektoniczne tło Piazza Bologni, zostało trafione bombą lotniczą – jedną z wielu, które tego tragicznego roku spadły na stolicę Sycylii. Prócz zabicia ponad tysiąca osób, spowodowały nieocenione straty materialne w zabytkowej tkance miasta. Wybuch bomby, która spadła na Palazzo Ugo delle Favare spowodował zawalenie się znacznej części prawego skrzydła, w którym znajdowała się sala balowa, oraz ponad jednej trzeciej fasady. W efekcie, pomimo częściowej rekonstrukcji, ślady tego strasznego wydarzenia pozostawały widoczne przez osiem dekad. W 2023 roku Palazzo Ugo delle Favare przeszedł proces renowacji, mający na celu przywrócenie mu dawnej świetności. Właściciele budynku uzyskali zgodę Nadzoru ds. Dziedzictwa Kulturowego w Palermo na przeprowadzenie prac, dodatkowo korzystając z dotacji.

Renowacja pałacu była impulsem do przebudowy całego historycznego Piazza Bologni, jednego z najpiękniejszych w Palermo. Palazzo Ugo delle Favare to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli tworzących ten malowniczy plac. Złożona historia i blizny wojenne dodają niepowtarzalnego uroku temu historycznemu budynkowi, który jest świadkiem bogatej przeszłości Palermo. Dzięki niedawnej renowacji, pałac nadal będzie trwał jako integralna część tego pięknego włoskiego miasta.

Źródło: cusenzamarmi.com

Czytaj też: Architektura | Elewacja | Metamorfoza | Zabytek | Historia | Pałac | Włochy | Ciekawostki