fot. Konrad Maćkowiak, źródło: UM Gdynia

Park Centralny w Gdyni został otwarty

Jego budowa podzielona została na trzy etapy. Park Centralny w Gdyni został w całości oddany mieszkańcom. To atrakcyjnie położony teren w centrum, które może stać się zieloną wizytówką miasta.

Realizacja inwestycji była podzielona na etapy ze względu na skalę działań. Park Centralny w Gdyni jest nie tylko miejscem do spacerów czy aktywności fizycznej. Pod warstwą ziemi zbudowano parking, który może pomieścić 270 samochodów.

Urząd miasta określa park mianem “zielonych płuc Gdyni”. To jedno z największych przedsięwzięć, które zrealizowano w Gdyni w ciągu ostatnich lat. Oficjalne otwarcie ostatniego, trzeciego etapu nastąpiło we wtorek 29 sierpnia. Mieszkańcy na oddanie inwestycji czekali sześć lat. Pierwsze konsultacje z mieszkańcami na temat wyglądu parku przeprowadzono już w 2017 roku. Pierwszy etap oddano do użytku w 2019 roku, drugi w 2020.

Największym wyzwaniem była realizacja trzeciego etapu, która zakończyła się w tym roku. Ostatni etap był najbardziej rozbudowany – zbudowano tam sadzawkę, która będzie chłodzić otoczenie latem, a zimą zmieni się w miejskie lodowisko. Zbudowano też nową fontannę.

Jeszcze nie tak dawno, parę lat temu, w planach zagospodarowania przestrzennego miało tu powstać wielkie centrum handlowe, nowa siedziba urzędu miasta i wielki plac miejski, rynek, ale świat się zmienia. W rozmowach z mieszkańcami o tym, jak ukształtować tę przestrzeń zrodziła się idea powstania parku. (…) To, że ten park powstawał w konsultacji sprawia, że przestrzeń parku, funkcje, one odpowiadają na potrzeby różnych grup. To bardzo ważne w życiu miasta, żebyśmy patrzyli zarówno na osoby młode, które chcą aktywnie spędzać czas, stąd ścieżka do biegania, ścieżka dla osób, które chcą jeździć na rolkach, ale także strefy seniorów, strefy dedykowane osobom z niepełnosprawnościami, dostępność tego obiektu – mówił podczas otwarcia Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Nowy park ma formę wielkiego pasa zieleni i ciągnie się od skrzyżowania ulicy Świętojańskiej i Alei Piłsudskiego aż po powiększony skatepark. Na zielonym obszarze zlokalizowano wiele stref poświęconym konkretnym aktywnościom. Wyznaczono miejsce do organizowania pikników, zbudowano staw biologiczny, wskazano miejsce pawilonu gastronomicznego, w którym będzie można wypić kawę i zjeść przekąskę i zbudowano trasę dla biegaczy. Całość uzupełniają wspomniana już fontanna, zimowa ślizgawka i parking podziemny dla 270 samochodów. Zdjęcie parkingu publikujemy w galerii pod artykułem.

fot. Przemysław Kozłowski, źródło: UM Gdynia

Zbudowanie podziemnego parkingu ma ułatwić funkcjonowanie w centrum wszystkim mieszkańcom. Poprawi się też estetyka centrum – auta zamiast stać na ulicach, mogą teraz bezpiecznie czekać na właścicieli w ukryciu.

Najważniejszą częścią inwestycji jest jednak zieleń. Podczas budowy parku posadzono tysiące nowych drzew i krzewów. Wśród gatunków wskazać można na platany, olchy, wierzby, wiśnie, sosny i jarzębiny. Drzewa uzupełniają nowe krzewy: hortensje, tawliny, winorośle japońskie, winobluszcze pięciolistkowe oraz rośliny cebulowe i kwiaty. W sumie w ramach budowy tylko trzeciego etapu posadzono 156 nowych drzew i ponad 11 tysięcy krzewów.

Za realizację trzeciego etapu parku odpowiada firma Budimex. Inwestycja pochłonęła 63,4 mln zł.

źródło: UM Gdynia (www.gdynia.pl)

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Gdynia | Metamorfoza | Zieleń | Miasto | whiteMAD na Instagramie