Park Centralny w Gdyni na ostatniej prostej. Zapowiada się piękna metamorfoza!

Park Centralny w Gdyni już niedługo będzie gotowy. Rusza właśnie trzeci, ostatni etap prac związanych z metamorfozą jednego z najważniejszych gdyńskich parków. Zmianie ulegnie nie tylko sam park, ale także przylegające do niego ulice i pobliskie tereny należące do miasta. Przypomnijmy, że projekt zagospodarowania zieleni i przebudowy parku powstał w pracowni ARCHDECO (https://archdeco.pl).

Park Centralny w Gdyni – rusza ostatni etap przebudowy

Budowa ostatniego – trzeciego – etapu Parku Centralnego w weekend weszła w kolejną fazę. Wykonawca rozpoczyna przebudowę części układu drogowego przy głównym budynku Urzędu Miasta, na rogu alei Marsz. Piłsudskiego i ul. Świętojańskiej. Powstanie tam m.in. nowe połączenie dróg rowerowych, szerszy chodnik i dodatkowy pas ruchu. Zniknął już znajdujący się w nie najlepszej kondycji żywotnik, a docelowo zamiast niego pojawią się zupełnie nowe nasadzenia zieleni.

Zmiana układu drogowego i parkingi ukryte pod ziemią

Co zmieni się tuż przy ulicy, w miejscu, w którym wcześniej funkcjonował parking? Ze względu na to, że miejsca parkingowe przeniosą się pod ziemię, ich miejsce zostanie zagospodarowane. Przebudowie ulegnie układ drogowy na fragmencie, w którym wspomniana aleja Piłsudskiego łączyła się ze Świętojańską – od strony urzędu poszerzony zostanie chodnik, z którego korzystają m.in. goście Urzędu Stanu Cywilnego (pojawi się zatoka postojowa dla młodej pary), powstaną też pasy ruchu do jazdy w obie strony, już bez objazdu dookoła placu.


Spore zmiany przed Urzędem Miasta

W weekend rozpoczęło się przygotowywanie terenu pod prace – w tym prace ziemne, które są związane z budową kanalizacji deszczowej czy przebudową trakcji trolejbusowej. Ze względów bezpieczeństwa, ale i estetycznych sprzed urzędu zniknął żywotnik, który rósł obok byłego parkingu oraz pojedyncze krzewy rosnące obok niego.

Drzewo ze względu na swój gatunek (żywotnik zachodni, popularny i tani gatunek wykorzystywany m.in. do przydomowych żywopłotów) miało niską wartość przyrodniczą i było już w złym stanie. Docelowo w tym miejscu będzemy oglądać nową, zadbaną i estetyczną zielona przestrzeń. Zmiany były wcześniej konsultowane z gdyńskim Wydziałem Ogrodnika Miasta i zostały potwierdzone decyzją o wycince wydaną, zgodnie z procedurą, przez marszałka województwa pomorskiego.

Park Centralny, jak zielone płuca Gdyni

Przypomnijmy, że w ramach trzeciego etapu Parku Centralnego w Gdyni powstanie część parku, którą zdominują przede wszystkim funkcje wypoczynkowo-rekreacyjne: projekt uwzględnia powstanie dużej piknikowej polany, miejsc do aktywnego, rodzinnego wypoczynku w cieniu drzew, stawu z fontanną, który zimą będzie mógł zostać przekształcony w lodowisko, mini skate parku czy pawilonu gastronomicznego z zielonym dachem, który „wtopi się” w nową przestrzeń. W trzeciej części parku pojawi się w sumie kilkadziesiąt nowych drzew, które będą oczyszczać miejskie powietrze, usuwając z niego dwutlenek węgla, w tym m.in. sosny czarne i pospolite, platany, skrzydłorzechy, grujeczniki japońskie, jarząby, wiśnie, jabłonie, wierzby czy graby pospolite.

O przebudowie Parku Centralnego w Gdyni pisaliśmy niejednokrotnie. Poniżej znajdziecie przykładowe artykuły: 

źródło: UM Gdynia (https://www.gdynia.pl) / wizualizacje: ARCHDECO (https://archdeco.pl)

Czytaj więcej: Zieleń | Gdynia | Rośliny| WhiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły