Park wodny zbudowany zostanie na osiedlu Staromieście w Rzeszowie. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni Schick Architekci by TKHolding. To modernistyczna konstrukcja pełna obłości. Miasto już zapowiada, że będzie to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.
Motywem przewodnim całej koncepcji architektonicznej są łany. To ciekawy element urbanistyczny, który konsekwentnie uwidoczniony został w każdym aspekcie projektu. Najważniejszym założeniem architektów było stworzenie infrastruktury sportowo-rekreacyjno-relaksacyjnej dla mieszkańców, z której będą mogli korzystać również zimą. Tego obecnie miastu Rzeszów brakuje i stanowi największą potrzebę.
W piątek wybraliśmy firmę, która zaprojektuje rzeszowski aquapark. To renomowana pracownia TKHolding, która współtworzyła m.in. takie realizacje jak park wodny w Szczecinie – Fabrykę Wody, Aquadrom w Rudzie Śląskiej, Wodny Park w Tychach i wiele aquaparków w Niemczech – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Park wodny w Rzeszowie zbudowany zostanie na osiedlu Staromieście, w pobliżu ulic Krogulskiego, Warszawskiej i Wielca. Aquapark wraz ze strefą basenów zewnętrznych zajmie działki o powierzchni ok. 6 hektarów.
Miejscy urzędnicy wybrali koncepcję spośród trzech w drodze dialogu konkurencyjnego. Zadaniem trzech firm było przygotowanie koncepcji inwestycji wraz z opisem. Specjalna komisja brała pod uwagę wiele czynników, wśród nich były między innymi wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, dostępność dla osób z niepełnosprawnościami czy klarowność układu komunikacyjnego.
Co dla nas ważne, w procedurze przygotowawczej do projektowania parku wodnego uczestniczyli też mieszkańcy. W konsultacjach społecznych dotyczących tego, w jakie atrakcje powinien zostać wyposażony nasz aquapark, wzięło udział mnóstwo mieszkańców, którzy przysłali aż ponad trzy tysiące swoich propozycji. Duża część z nich będzie zrealizowana – mówi Dariusz Urbanik, wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialny za inwestycje.
Zaprojektowany układ przestrzenny wynika wprost z przyjętego motywu przewodniego – a dokładniej z przedłużenia łanów znajdujących się w północnej części założenia, z których wyrasta obiekt. Główna oś obiektu jest przedłużeniem tych pól, równoległa do ul. Jana Welca i prostopadła do nowo budowanej drogi. Biegnąca z północno wschodniego linia w kierunku południowo zachodnim utworzyła strefę wejścia ulokowaną od strony drogi nowoprojektowanej, z której przewiduje się zjazd na działkę.
Nowoczesna bryła została otoczona niższymi dachami, tarasowo niczym winne łany, które rozwierają się pod kątem w kierunku zewnętrza. Motyw ten zostaje powtórzony również na skrzydłach od strony wejścia. Każdy z łanów ma szerokość 9 metrów, co nadaje przestrzeni rytmu i upraszcza konstrukcję. W przestrzeniach pomiędzy dachami, niczym w dachu szedowym powstaje przestrzeń wpuszczającą promienie słoneczne głęboko do najdalszych zakątków hal.
Finalnie zaprojektowany układ przestrzenny jest maksymalnie wyeksponowany na kierunek południowy. Dzięki kaskadowej konstrukcji dachów, które stanowią przedłużenie łanów winnych, powstają naturalne doświetlenia wnętrz hal basenowych. Południowe ukierunkowanie segmentu basenów zewnętrznych zapewnia dogodną ekspozycję na światło słoneczne zasilające różne systemy fotowoltaiczne. Dzięki licznym atriom powstała możliwość doświetlania i przewietrzania wielu pomieszczeń znajdujących się nawet na tyłach. Jednocześnie pomimo podziału na liczne podstrefy – zróżnicowane akustycznie, budynek daje optyczne wrażenie przestrzenności. Atria nie tylko dodają lekkości i możliwości kontaktu z naturą, ale jednocześnie potęgują iluzję, że obiekt jest większy niż w rzeczywistości.
W sumie park wodny w Rzeszowie zaoferuje rozrywkę dla osób w każdym wieku. Najmłodsi będą mogli korzystać z wewnętrznego basenu z plażą z piasku i zjeżdżalniami, w tym także pontonowymi. Część dedykowana najmłodszym będzie oddzielona od pozostałych stref. W parku będzie m.in. także basen ze sztuczną falą, 25-metrowy basen z ruchomym dnem, grota tematyczna, leniwa rzeka wypływająca na zewnątrz, specjalna strefa, w której rodzice będą mogli zostawić swoje pociechy z opiekunami. Powstanie duża strefa saun, w której będą m.in. sauny ceremonialne. Część saun uzupełni zewnętrzną strefę basenową. Częścią aquaparku będzie Edukatorium – strefa dla dzieci i młodzieży, której motywem przewodnim będzie grywalizacja.
Rzeszowski aquapark będzie obiektem, który w dużej części będzie korzystał z odnawialnych źródeł energii. Będzie też atrakcją dla każdego, także dla osób z niepełnosprawnościami. Umowa z projektantem zostanie podpisana jeszcze w marcu. Dokumentacja projektowa, w oparciu o którą rzeszowski park wodny będzie budowany, powstanie w ciągu 18 miesięcy od daty podpisania umowy.
projekt: Schick Architekci by TKHolding
autorzy: dr inż. Ach. Andrzej Truszczyński, mgr inż. Arch. Paweł Kobierzewski, mgr inż. Arch. Maciej Obszański
Współpraca: Magdalena Szczotka, Patryk Prychodko, Wojciech Kupka, Olivia Gryska, Beata Kobiałko, Dagmara Iwańska
źródło: TKHolding
Czytaj też: Sport | Rzeszów | Basen | Zdrowie | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie