Parterowy dom jednorodzinny na Wilanowie. Zaglądamy do środka!

Parterowy dom jednorodzinny na Wilanowie, a dokładniej jego wnętrza, to najnowszy projekt krakowskiej pracowani architektury i wnętrz sayos architects. ,,Duża wrażliwość Inwestorów na różnorodność faktur, form i podziałów, przy jednoczesnej chęci stworzenia wnętrza spójnego o prostym, geometrycznym charakterze, gdzie na pierwszy plan wysuną się cechy wizualne użytych materiałów – to ramy, które nakreślili klienci. Naszym zadaniem  stało się skomponowanie tej układanki i stworzenie funkcjonalnej przestrzeni – podsumowuje główne założenia projektowe Łukasz Gromadziński, architekt i założyciel pracowni sayos architects.

Bryła budynku składa się z dwóch skrzydeł, stanowiących czytelny podział na strefę dzienną i nocną. Pomiędzy nimi znajduje się hol wejściowy. Część dzienna domu została zaplanowana na rzucie w kształcie litery L. Położona centralnie kuchnia łączy strefę jadalni, skierowaną w stronę reszty domu oraz strefę salonu – bezpośrednio otwartą na ogród główny, a także na bardziej intymną strefę ogrodu, nieco bardziej ukrytą, otoczoną z trzech stron skrzydłami budynku.

Atmosferę wnętrza kreują płaszczyzny materiałów w odcieniach bieli, szarości, oraz brązów. Kompozycje ścian i sufitów zostały zaprojektowane o oparciu o gładkie i frezowane materiały różniące się fakturą i formatem. We wnętrzu znajdziemy zróżnicowane materiały: drewnianą podłogę, ręcznie formowaną białą cegłę, płaskie oraz frezowane fronty meblowe, ściany pokryte mikrocementem, płytami fornirowymi w kolorze orzechowego drewna oraz pionowe akcenty wykończone przy użyciu wielkoformatowych płyt ceramicznych o delikatnym wzorze klasycznej biało szarej calacatty.


,,Wnętrze ma w sobie pierwiastek typowo monochromatyczny bazujący na odcieniach i fakturach szarości, przeplatanych czernią, bielą i drewnem. Przykładowo, w kuchni i jadalni łączymy miękkie materiałowe krzesła, gładkie i frezowane fronty kuchenne, wyspę wykończoną okładziną kamienną oraz drzwi i ściany pokryte mikrocementem – kolor wymienionych materiałów możemy skrótowo określić jako szary, natomiast ich wzory, temperatury barw w świetle dziennym i sztucznym oraz wygląd pod wpływem tego oświetlenia będą zupełnie inne.”

Pomieszczenia domu są wysokie, przykryte dwuspadowym dachem z najwyższym punktem na poziomie około sześciu metrów wysokości. Nad kuchnią zawisła opuszczona niżej bryła sufitu, która optycznie wyznacza strefę kuchenną – jednocześnie kreśli maksymalny, racjonalny poziom dla zabudowy meblowej szaf kuchennych. Za ścianą boczną kuchni znajduje się spiżarnia. W salonie centralny punkt stanowi zestaw wypoczynkowy, składający się z sofy oraz foteli. W zależności od chęci spędzania czasu, użytkownicy mogą korzystać ze ściany telewizyjnej lub kominka, wspomniane elementy wnętrza rozmieszczono na przeciwległych ścianach salonu.

O pracowni:
Sayos architects: jesteśmy interdyscyplinarną pracownią architektoniczna z Krakowa realizującą projekty w różnej skali, dopasowane do potrzeb klienta indywidualnego oraz biznesowego. Projektujemy budynki oraz wnętrza. W pracy dążymy do stworzenia produktu projektowego, który staje się odpowiedzią na charakter lokalizacji, potrzeby zamawiającego oraz kapitał inwestycyjny. Ideałem jest rozwiązanie proste, ale nie przypadkowe – optymalne, rozumiane jako możliwie najlepsze w określonych warunkach. Gramy prostą geometrią, proporcją, materiałem, fakturą, barwą oraz czytelną ideą.
Więcej o Sayos Architects dowiesz się TUTAJ: www.sayos.eu.

Parterowy dom jednorodzinny na Wilanowie to nie jedyna publikacja w naszym serwisie na temat pracowni Sayos Architects. O innych realizacjach Sayos Architects przeczytasz TUTAJ: https://www.whitemad.pl/?s=sayos 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły