Pasaż Schillera w Łodzi gotowy! Mniej betonu, więcej zieleni. Czekamy na największą atrakcję!

Pasaż Schillera w Łodzi przez ostatnie miesiące był wielkim placem budowy. Metamorfoza jednej z najważniejszych ulic Łodzi właśnie dobiegła końca, a pasaż został oddany do użytku mieszkańców. To jednak nie koniec prac. Niebawem na Pasażu Schillera w Łodzi stanie najważniejsza atrakcja: olbrzymi stół z…  płynącą rzeką! 

Zakończyła się jedna z dłużej wyczekiwanych i ciekawych inwestycji w centrum miasta. Pasaż łączący ul. Piotrkowską z ul. Sienkiewicza został oddany do użytku i każdy może sprawdzić, jak podoba mu się ta metamorfoza.

Program rewitalizacji obejmuje nie tylko gruntowne remonty kamienic i ulic, ale również przebudowy ważnych przestrzeni publicznych, jak plac Wolności, Stary Rynek czy pasaż Schillera. Z tego ostatniego zniknęły właśnie ogrodzenia i został oddany do użytku.

Jedną z najbardziej widocznych zmian jest zieleń, której sporo przybyło. W pasażu zostało posadzonych w sumie 57 nowych drzew. Ich uzupełnieniem są krzewy, rośliny i trawy ozdobne na rabatach, a także donice z niskimi sosnami i cisami.


Pasaż Schillera w Łodzi – mniej betonu, więcej zieleni!

Główna oś pasażu, prowadząca aleją drzew od ul. Piotrkowskiej do Sienkiewicza, została podkreślona roślinami kwitnącymi na biało. Liście niektórych z nich, głównie zimozielonych, zabarwią się jesienią na brunatno-czerwono. Gatunki roślin zostały dobrane tak, aby dobrze znosiły niełatwe, miejskie warunki pogodowe.

Kolejną dużą zmianą jest nawierzchnia, która została w całości wymieniona, a materiałami i kolorem nawiązuje do ul. Piotrkowskiej. Przybyło ławek, jest nowe oświetlenie, zmieniła się także fontanna. Tej kulistej, która znajdowała się przy Centrum Kontaktu z Mieszkańcami, już nie ma. Wodotrysk znajduje się teraz w miejscu dawnego parkingu, w głębi pasażu, naprzeciwko Domu Technika. Powstał tam nowy, miejski plac, nieduży, ale idealnie nadający się na plenerowe imprezy. Z myślą o najmłodszych w pasażu zamontowano nowy plac zabaw.

Stół z płynącą rzeką

Pasaż został już oddany do użytku, ale wykonawca remontu nie skończył tu jeszcze prac. Przez najbliższy tydzień będzie poprawiał usterki, a do zamontowania została mu jeszcze jedna duża atrakcja. Bliżej ul. Piotrkowskiej stanie kamienny stół. Długi na 6 m, szeroki na 2 m i wysoki na niemal metr będzie miał płytę z jasnoszarego, strzelińskiego granitu z wyrytą na niej mapą dawnej Łodzi. Obraz historycznej osady o nazwie Łódka zostanie wzbogacony o… płynącą rzekę. Otóż śladem Jasienia popłynie korytem wygrawerowanym na płycie prawdziwa woda. Specjalne pinezki z nierdzewnej stali wskażą najważniejsze miejsca naszego miasta.

źródło, zdjęcia: UM Łódź / https://lodz.pl/

Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź | Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Renowacja | Woonerf  | Metamorfoza

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły