Czym zaskoczy odwiedzających Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju autorstwa WXCA? Uwagę turystów przyciągać będzie kinetyczna rzeźba okalająca budynek i wizualizująca wędrujące ptaki. Cała architektura obiektu wykonuje gest zaproszenia: do odpoczynku w cieniu rozłożystego zadaszenia, wspólnej biesiady, kontemplacji, podróży przez różnorodne krajobrazy czy wspólnego słuchania muzyki. To jednak dopiero początek atrakcji. Niebanalny pawilon krok po kroku będzie odkrywał przed gośćmi tajemnice polskiej kultury, natury i technologii.
Organizatorzy EXPO 2020 w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich główne przesłanie zawarli już w haśle przewodnim „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”. Tym samym zwracają uwagę na potrzebę międzynarodowej współpracy przy rozwiązywaniu globalnych problemów i mają nadzieję, że wystawcy potraktują światową ekspozycję jako platformę do wymiany idei. – Nasza koncepcja Pawilonu Polskiświadomie wpisuje się w wiodące hasło przyszłej wystawy. Odwołując się do symboliki wędrujących ptaków, chcemy pokazać dynamikę rozwoju współczesnego świata, wymiany kulturowej, handlowej, migracji społecznych – mówi Marta Sękulska-Wrońska współautorka projektu, partner w WXCA.
Pierwszoplanowa kinetyczna rzeźba, ruch, gra światła, podmuchy powietrza i towarzyszący im szelest, będą stwarzać okazję do kontemplacji zjawisk przyrody, refleksji nad współistnieniem człowieka z naturą, przywodzić na myśl stado ptaków, żagle, łopoczące na wietrze liście, które symbolizują mobilność, integrację i zbiorową inteligencję. Twórcy pawilonu zgodnie przyznają, że wykorzystany przez nich motyw daje możliwość poprowadzenia pięknej, wielowątkowej opowieści o polskiej naturze, kreatywności, innowacyjności.
Opowieść o Polsce
Punktem wyjścia do opowieści o nowoczesnej Polsce, ceniącej i umiejącej wykorzystać swe zasoby naturalne do tworzenia nowoczesnych technologii w warunkach współpracy międzynarodowej, jest pawilonwyobrażający chmurę ptaków w locie. Wystawa zaczyna się tak naprawdę jeszcze przed wejściem do głównego budynku, gdzie goście mogą zapoznawać się z polską naturą i inspirowanymi nią technologiami.Poszczególne elementy ekspozycji zachęcają do poznawania m.in. tradycji upraw i produktów ekologicznych, polskiego designu, nowoczesnych rozwiązań technologicznych i ekologicznych. W pawilonie nie zabraknie oczywiście strefy gastronomicznej z prawdziwymi polskimi wypiekami. Miejsce dla siebie znajdą też dzieci. Dla nich autorzy wyodrębnili przestrzeń edukacyjną, gdzie najmłodsi będą mogli eksperymentować np. z wydrukami 3d lub zgłębiać tajniki robotyki. Atrakcją będzie także przyrodnicza ścieżka edukacyjna z prezentacją różnego typu roślinności np. bagiennej, nadmorskiej, bieszczadzkiej. – Projektując polskipawilon, chcieliśmy utrwalić u zwiedzających obraz Polski jako źródła pięknej natury, pozyskiwanychz niej naturalnych produktów, solidnego, a także rzetelnego i skutecznego partnera w międzynarodowych działaniach – twierdzi Anna Dobek, współautorka projektu.
Wielowymiarowe doświadczenie
Architekci zaprojektowali budynek tak, by odwiedzający mogli doświadczać inspirującej wędrówki nie tylko wśród bogactw przyrody, ale także wielu przykładów zrównoważonego rozwoju i technologii sprzyjających środowisku. Sama budowa pawilonu świadczy o rozsądnym i optymalnym wykorzystaniu bardzo różnych zasobów. Dynamiczna bryła, składająca się z rozrastających się ku górze modułowych konstrukcji, tworzy otwartą przestrzeń, zachęcającą do zatrzymania się w cieniu rozległego zadaszenia. Dominującym materiałem wykończeniowym budynku jest drewno. W ten sposób architekci chcą też przybliżyć bogatą tradycję budownictwa drewnianego i kunszt polskiego rzemiosła. Sam obiekt po wystawie będzie można w łatwy sposób zdemontować i przewieźć do innego miejsca. – Proponując taką formę pawilonu oraz użyte w nim materiały, chcemy zachęcić do refleksji nad przetwarzaniem natury, relacją pomiędzy środowiskiem naturalnym i zbudowanym oraz rolą człowieka w ich kształtowaniu – dodaje Michał Czerwiński, współautorprojektu z WXCA.
Nasz kraj będzie można poznawać wszystkimi zmysłami. Ścieżkę zwiedzania stanowić będą sekwencje zdarzeń, które zaangażują gości i zapewnią im intensywne doznania oraz wielowymiarowe doświadczeniebliskiego naturze, świadomego, zrównoważonego życia w Polsce. Elementy wystawy będą sprzyjać skupieniu, wprawiać odwiedzających w stan zaciekawienia, zachęcać do przyjęcia roli uważnego obserwatora i odkrywcy. Prowadzona opowieść nie raz zaskoczy pomysłowością, nowoczesnością, interaktywnością, bogactwem wiedzy czy współgraniem technologii z naturą.
Twórcami projektu koncepcyjnego Pawilonu Polskiego na EXPO 2020 jest zespół w składzie: arch. Marta Sękulska-Wrońska, arch. Szczepan Wroński, arch. Michał Czerwiński arch. Anna Dobek, arch. Anna Majewska, arch. Paulina Kucharska, arch. Małgorzata Gilarska, arch. Piotr Łosek, a takżeBellprat Partner, WSP Polska, WSP Middle East.
wizualizacje: vivid-vision.net